Reseplanering: Sarek-tur sep-okt

Jag avråder från att i oktober ge sig in i Sarek om man inte bär med sig skidor. Om man är på högre höjd och har otur är det inte roligt att vakna en morgon med 30 cm nysnö.
Liten anekdot: Jag körde bil från Ritsem en gång i början av oktober efter en natt när det kommit 10 cm blötsnö. Osäkert hur mycket snö som kommit på högre höjd. I Sjöfallet stod en dansk som vandrat i Sarek vid vägen. Han fick lift till Jokkmokk och var väldigt tacksam. Det är inte omöjligt att jag var den ende som körde bil den sträckan på hela dagen. Jag noterade att han hade ett par miniskidor monterade på ryggsäcken.
Tack för anekdoten, jag har det i åtanke, men jag är en sen höst tidig vinter-älskare och ibland kommer hösten sent vilket kan bli en besvikelse om man tar turen för tidigt, dock brukar de 2 sista veckorna i september fungera bra, beror lite på när jag får möjlighet att åka iväg :)
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
det föll ca 20 cm slasksnö som låg kvar en vecka vid Salto förra året runt 22/9 ungefär då bussen slutar gå. På högre terräng var det nog ingen höjdare.
sen om du funderar på sträckan salto -kvikkjokk så tänk på att det inte finns roddled längre över Sitojaure så när motorbåtstrafiken upphör kommer du inte över sjön
I området du nämner tror jag liksom någon tidigare skrev att Kvikkjokk upp mot Pårek kan vara bra. Om vädret tillåter kan du gå in i södra Rapadalen via Sarvesvagge å sedan hemåt söderut över Pårekslätten tillbaks till Kvikkjokk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips