Vilken Hilleberg tält?

Vill någon berätta vart på mitt gamla hillebergstält som modellens namn står?

Helt oklart för mig om jag har ett Keron eller Nammatj.

Brukar stå på en insydd lapp i underkant av ingångsdörren. Annars är det lätt att se skillnad på Keron och Nammatj då den första har dubbla absider och ingångar samt innertält med raka gavlar. Nammatj har bara en absid och ingång samt sluttande fotgavel.
 
Jag hade ett Hilleberg Soulo med mig på min Gröna Bandet-vandring på 152 mil hösten 2016. I min packlista där jag har betygsatt alla mina prylar har jag gett det en solklar 5:a av 5. Jag har satt upp det ensam på en fjälltopp i full storm och flera gånger i djup snö. Dessutom bra sitthöjd jämfört med t.ex. Akto. Det finns lättare tält, men jag skulle aldrig använda något annat på kalfjället.
 
Också jättenöjd med Soulo. Bytte bort ett Allak som kändes onödigt stort för ensamtur. Har ett Nammatj 3 för när man är fler. Hoppas det funkar för 2 vuxna och två små barn men bud på att man får uppgradera längre fram.
 
Därför att ingången känns konstig. Jag har aldrig provat eller sett den i verkligheten så jag ska inte uttala mig hur den är. Ska ha det i baktanken när jag ska kolla på tältar i butiker och även titta på den om den är något att ha. :)
På Nallo 2 kan absiden öppnas åt 3 håll.
Om du kollar in pdf:en med uppsättningsintruktioner så ser du hur det fungerar.

http://se.hilleberg.com/SV/t%C3%A4lt/red-label-t%C3%A4lt/nallo-2/#link_pitchingLink
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Niak ovan trädgränsen

Eftersom jag tänkte vara ovanför trädgränsen för det mesta under sommaren får jag nog hoppa över "Yellow Label" tältar... Nu blev val av antal tältar mindre...

Det är Inget du behöver oroa dig över...jag har själv använt Anjan2 i väldigt exponerad terräng på fjället, just för att se hur det kändes, och det var inga problem. Men sålde det och köpte ett Niak pga det är självstadgande och har mera volym.

Är fantastiskt nöjd, använde det under 13 nätter i fjällen 2016 och för mig är det Perfekt! Bra volym inne i tältet(är 190cm), relativt lätt samt har absid. Och det står pall i vindar. Jag tältar Alltid ovan trädgränsen.

Enda nackdelen är att det är dyrt...men å andra sidan, är man 100% nöjd med produkten som jag är så är det helt ok :)!

//A
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips