Vilken dunjacka?

avslutad

Avslutat
hej hej!

går och funderar på att köpa en dunjacka som skall användas vid vinterturer i svenska fjällen kring januari-februari. (Tältturer på ca en vecka)

Jag har kollat igenom tidiagre trådar kring detta ämne, men de flesta är ganska gamla. Kanske några nya erfarenheter har tillkommit?? :)

Har tittat på följande modeller men är väldigt osäker på om de räcker till. Har du några erfarenheter av dessa jackor??

Haglöfs LIM Down jacket
The North Face Nuptse Jacket
Marmot Mountain Down Jacket


/Andreas, Uppsala
 
Dun jackor

Glöm inte att kolla Mountain Equipment (ME)håller bra klass på både dunsäckar o jackor vad jag hört,prisklass ungefär som övriga,finns hos både high sport,och hos addnature com tror jag till slut lycka till i dundjungeln Hans
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
dunjacka...

Jag har själv en TNF Nuptse dunjacka som jag är mycket nöjd med, fungerar bra efter tvätt också. Den har inte använts på några veckoturer men väl på tredagars i svenska vinterfjäll. Då jag inte är säker på att den är äkta har jag avstått från att recensera den men om min är fejk så borde orginalet vara ännu bättre.
 
Klättermusen kommer ju med en dunjacka (av typ förstärkningsplagg?) till vintern. Säkert bra, och säkert inte billig...

/Håkan
 
Krav på en bra dunjacka

darkhippo; sa:
går och funderar på att köpa en dunjacka som skall användas vid vinterturer i svenska fjällen kring januari-februari. (Tältturer på ca en vecka)

Några allmänna råd som jag brukar ge om dunjackor för vinterfjällturer:

* Liten packvolym och låg vikt (högst 1000 g)
* Bra dun. Kvalitet på minst 700+
* Facksydd. Inga genomgående sömmar
* Tjock dunfylld huva.
* Värmefickor för händerna.

Haglöfs LIM Down jacket
The North Face Nuptse Jacket
Marmot Mountain Down Jacket

Nuptse är den enda av dessa som jag har använt själv. Den är nätt, lätt och hyfsat varm, men saknar huva och är genomsydd. Recensioner finns på:
http://www.utsidan.se/recensioner/visaobj.asp?ID=53

Haglöfs LIM verkar likna Nuptse ganska mycket. Kanske ännu lättare?

Marmot Mountain har jag bara sett på bild, men den verkar vara en mer fullfjädrad (om uttrycket tillåts!) vinterfjällsjacka (ordentlig huva, värmefickor etc). Kanske något tung (1057 g enligt Marmot).

Peter
 
Valandre

Som alltid vidhåller jag att Valandre gör de bästa dunprylarna, men för all del: jag har bra erfarenhet även av Mountain Hardwear.

Laila
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
likande tråd för inte allt för länge sen...

http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=22588

MEC´s Cygnus ser i mina ögon ut som nåt av det mest prisvärda på marknaden, 1700:- (plus frakt och moms).
4015489s.jpg


Ännu billigare och nästan lika fin verkar deras Tremblant vara, 950:-!

Kolla in Kanadensiska MECs hemsida http://www.mec.ca/Main/home.jsp?bmUID=1066987285776

/ G
 
Oslagbar?

Mountain Equipment Annapurna är förmodligen den bästa jacka du kan få tag i för de pengarna. Vattenskyddat och vindtätt skal (Drilite), loftsydd (inte genomsydd), resor på insidan i ryggen vilket gör att jackan håller sig nära kroppen och värmer bättre.
Den brukar kosta mellan 3500 och 4000 i butik och är jämförbar (om inte bättre?) med TNF Baltoro och Marmot 8000 Parka och Plasma. Möjligen är Mountain Hardware AbsolutZero Parka strået vassare men också avsevärt tyngre och större. MH SubZero Parka är inte lika varm (genomsydd? minns inte...). Tycker den har bättre passform och skärning än de amerikanska jackorna som är lite kortare och bylsigare i formen.
Det finns två saker man skulle kunna anmärka på, huvan skulle kunna få ha en större krage i framkant (jag har sytt på knappar och fäst en rävsvans där=bättre) och den har lite stor packvolym (som en mindre sovsäck) och är rätt tung (ca 1200g) vilket förmodligen beror på att den bara har 650+ dun. Iofs väger de flesta jackor i denna klass ungefär lika mycket, oavsett dunkvalle.
Jag har använt min på turer där det varit ner åt -30 och den håller värmen bra trots att man inte rör sig.

Valet är enkelt. :)

Finns lite mer att läsa om den här:
http://www.mountain-equipment.co.uk/duvets-and-jackets/annapurna.html

Absolut Zero Parka:
http://www.mountainhardwear.com/www/action/catalog/DisplayStyle?id=236

/Björn
 
2900:-

Klättermusen kommer som sagt med en ny dunjacka i år som kommer att kosta 2900:-, vet inte om det anses som dyrt eller ej vad gäller dunplagg. Lite info:

FACTS: BORE DOWNJACKET & DOWNVEST
Cloth Ultra light rip stop 31 gr/M2 D.W.R 20/80
Reinforcements Nextec rip stop Polyamide 69gr/m2
Insulation 120 gr. 95/5 goose down fillpower 750+
Construction Chambers without penetrating seems.
Colors Black/charcoal
Weight approx 560 g (jacket), 360 g (vest)
Sizes xS, S, M, L, XL
Price jacket 2 900 sek (in store Dec 2003)
Price vest 1 900 sek (in store Dec 2003)



http://www.klattermusen.se/pics/bore_downjacket_230.jpg
 

avslutad

Avslutat
Det jag är ute efter speciellt är att få veta om t.ex. Haglöfs LIM down jacket, som ju bara väger typ 360 gram, helt enkelt innehåller för lite dun för att man skall kunna använda den som förstärkningsplagg vid typ 25 minusgrader. Denna jacka har ju även genomsydda sömmar, men jag vet inte hur mycket skillnad det egentligen gör??

alltså. Dom här lättviktsjackorna som väger klart under ett kilo, är det användbara när det är riktigt kallt??

vad säger ni?

/Andreas
 
Tveksam

Jag har även en tunnare och genomsydd Mountain Equ. men jag kommer inte ihåg vad modellen heter. Den har inte Drilite så förmodligen är det en utgången variant för det verkar inte finnas någon sådan på deras hemsida.
Nu till saken, den är AVSEVÄRT kallare. Den brukar jag ha med på senhösten eller senvåren då det är runt -5 eller i extremer -10 men då räcker den inte riktigt till. Tar man skaljackan utanpå funkar det hyffsat men det blir lite bylsigt. Vintertid då det är -20 skulle den nog inte ge den värme som behövs vid rast/vila och andra stilla aktiviteter, framförallt om det även är blåsigt.

Men allt beror som vanligt på i vilka sammanhang du tänkt använda den. I norra Lappland under dec-mars skulle jag inte våga satsa på den tunnare.

/Björn
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.