Vilken är snabbast !!

Du glömmer Vajda Civetcat, Zedtech TT, Citius 51...

Jag förstår inte frågan - varför ska man knuffa ut ett par kanoter på sjön utan att någon sitter i dom och sen jämföra hur snabbt de driver??? Nej - nu är det jag som driver med dig, förlåt ;-)

Svaret på din fråga är nog samma som många gånger tidigare i de här trådarna. Den snabbaste kanoten är den där du sitter bra och klarar av att paddla fullt utan att besväras av balansproblem. Kanske är det inte en 51 cm turbåt utan en 55 cm turbåt? Eller så ska du ha bägge sorterna och använda 51 på plattvatten och 55 när de är skvalpigt.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Turbåten är i sig lika i skrovet

Hej!
Det blir en lite tokig fråga egentligen då turbåtarna mer eller mindre ska vara exakt lika i skrovet.
Så det faller nog mer till baka till tycke och smak (vacker att se på) samt din egen paddlingsförmåga.
Bengt
 
Nja, lika behöver de inte vara. Längd max 520 cm och med en minbredd på 51 cm och min "vattenlinjebredd" på 47 cm mätt 10 cm över kanotens botten. Sen finns några detaljer om min radie, ej konkaviteter osv. Vikten måsta vara min 12 kg.

Konkaviteter är oftast inget att sträva efter om man vill paddla snabbt. De flesta havskajaker har konkav vattenlinje både fram och bak och som kuriosa kan jag tillägga att det inte är tillåtet enligt svenska kanotförbundets regler för "havskajak lång" och "havskajak kort" som är den indelning som används i Göta Kanalloppet på långa banan.
 
Det har funnits kajaker med konkava bottnar, men de ansågs ge osportslig fördel. De lyfte kajaken upp ur vattnet vid hög fart och därmed kunde de paddlas snabbare. Troligtvis därför regeln om konvexa skrov etc finns.
 
Jo, jag hade väl räknat med vissa tacklingar ang frågan, den kanske är dumt ställd, men frågar man inte får man inget veta, har bara lite huvudbry, köpte mig en Elio Cobra (helt i kolfiber) och han som jag köpte den av skulle köpa en Nelo Viper 51:a, då funderar man ju på varför ? Går Nelon snabbare eller tycker han den är snyggare eller vill han bara variera sig, kanske har för mycket pengar, därför slängde jag ut frågan................
 
Förslag...

Olika styrning, roder eller säten? Annan känsla av kvalitet? Den nya har vattentäta skott, eller inte? Snyggare färg?
 
Att jämföra fart mellan olika turkajaker är helt ofarligt. Är bara huvudmåtten lika kan man förutsäga att även skroven är identiska. I Racing branchen kopierar man rätt friskt och skulle någon komma på något fiffigt är det bara en fråga om timmar innan konkurenterna har en "likadan" kajak.

Dock skiljer det förstås i byggteknik vilket är nog så viktigt. Är kajaken skev och läcker är den förstås inte snabb.

Konkava skrov är intressanta. Dock väldigt tveksamt om det ger någon fördel.

Att skroven skall vara konvexa brukar vara för att man vill undvika "regelbulor"

Slag och konstigheter har provats med rent praktiskt har det aldrig gett några fördelar.

Här en tabell

http://www.surfskiracing.com/surfski_review_chart.html

De enkelt formade skroven på Epics skidor är överlägsna i alla farter jämfört med den kantiga Think Legend

Man har även provat slag på slalomkanoter med liknade resultat det blir långsammare och mer trögsvängd.

Skillnaderna är förstås inte enorma men tävlar man är det sekunder som gäller.

Hans Friedel
 
som det har sagts tidigare är de antagligen exakt lika snabba förutsatt att de är lika styva i skrovet
elion är ju därimot den turbåt som har lägst volym och Viper med sin enorma förskepp den som har mest volym så väger man lite passar elion lite bättre och är man tung (95-100) och har råd med de bra materialen (e f g scs) är Vipern antagligen bästa valet. sedan är ju elio den båt i segmentet som är mest budget hela vägen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips