Vilka tumvantar ska jag välja?

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag har skrivit det förut. Järvhandsken, det bästa som finns till löjligt lågt pris.
http://www.nymansfiske.se/eshop/736-jarvhandsken-skog.html
Tillverkas i Järved. Brukar kosta mellan 200 och 300:-. Den handsken är så ensam herre på täppan att det inte är lönt att jämföra.
Säljs på grolls bland annat eller andra yrkesklädesbutiker. Alla jag känner som arbetar ute på vintern har dessa. Tror ingen som börjat med dem byter tillbaka till importerad skit.
Bara en sån sak som att han (järvhandsken alltså) saknar hemsida, då slipper vi som konsumenter betala för den också..
 
hej
försvarets vita tumskinnvantar som skalvante sedan en lovika tumvante innanför (den värmer även lite fast den är lite blöt)
vid jakt kör jag militärens tuminnervante med slits för pekfingret som innervante på högern
vänligen nils

+1 för denna variant. Speciellt för jakt. Ullvanten med slits är grymt bra. Ser ingen anledning att lägga pengar på något dyrare om det inte är risk för blötväder. En fördel med skinnvantarna är också att de funkar bra vid eldning.
Eventuellt kan skinnhandsken upplevas lite klumpig. Försvarets vanliga gröna är lite smidigare.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips