Veckotävlingen

Men i vanlig ordning så finns det inga hinder i framtida visioner men när man knegar på och tiden väl kommer så blir det aldrig som man tänkt sig.
En sak livet lärt mig är det fina med att bygga luftslott och det gäller i högsta grad för fisket. Verklighetens fisketurer och fångster kan sällan mäta sig med de man drömt om och i fantasin drabbas man aldrig av regn, rullhaverier eller läckande vadare. Det ska man ta vara på och att bli besviken är bara kortkastad mental energi. Bättre då att genast börja bygga ett nytt, ännu vackrare, luftslott.
 
Jag slängde snabbt ihop lite musik till mig själv för att kunna ha något att öva till på parkeringen. Det är väldigt tillfredställande att hitta flödet med fluglinan. Jag har varit tungt nere i drogträsket och jag var livrädd när jag testade syra första gången. Snacka om ett djupt hål. Men flugfiske? Jag menar Ahvenet. Bara för att du varvar mellan spinn och fluga innebär det inte att du förlorar jobbet för att du blir manisk att binda flugor mitt i natten , inte heller att du dunkar frugan i köksbänken för att du går miste om ett perfekt flugfiskepass för att du måste åka och köpa kattsand. Inte heller att du måste köpa ett nytt spö på avbetalning. Köp dig ett klass7-8 spö , beställ hem ett gäng med flugor som är beprövade och lite tafsmaterial och du har blivit ännu mer dynamisk i din passion. Jag säger ja! Jag har sett dig dra havsöring , med det flowet du verkar ha så tar du lätt hem matchen med ett flugfiskekit ! :)


Du har kanske fått saker att börja röra på sig 😉
 
Det kostar på att följa Junior-VM:s nattsändningar men nu har jag vaknat och fått i mig frukost. Om jag skyndar mig så får jag en dryg timmes tjänligt dagsljus. Sista chansen i år... Anmäler fiske idag.

Gott Nytt År!
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Halva gölen täckt med is och en kall, isande nordanvind gjorde fisket mindre angenämt.

20210102_133150.jpg

Härdade ut tills jag fick en vacker och för att vara gölen, så var den även ganska välmående.

Rapport: 65cm.

20210102_133609.jpg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips