Vaude aqua back fram

Hej,

tänkte beställa hem ett par vaude aqua back när som helst.

Eftersom de är anpassade för att ha bak undrar jag om de kommer att fungera fram med en tara lowrider.

Tror ni att de kommer ta i marken?
 
Hej,

tänkte beställa hem ett par vaude aqua back när som helst.

Eftersom de är anpassade för att ha bak undrar jag om de kommer att fungera fram med en tara lowrider.

Tror ni att de kommer ta i marken?

De kommer troligtvis att slå i marken. De går nästan 10 cm lägre än de som är anpassade till lowrider. Jag har använt väskorna fram på min cykel men har inte lowrider utan en vanlig pakethållare fram.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Ok, fast det kanske ändå är bäst att ha en front. annars blir det tufft i svängarna =)

Om du använder lowriders så är det bäst med Vaude front.... Monterar du en vanlig pakethållare fram så har det ingen betydelse vilken modell du har fram. Skillnaden känns inte stor om du kör med liten eller stor väska fram. Det vikten på väskan som har betydelse.
 
Tänkte inte på att jag kunde montera t.ex. en tubus cargo (bak-pakethållare) fram, har nu beställt hem en lowrider tillsammans med en cargo samt vaude back..

Blir till att leta vaude front nu.
 
Tror inte den modellen är vattentät. Har kommit fram till att jag nog ska köpa en front-väska.

Det blir nog bra. Ingen risk att den tar i marken iaf.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips