Vaude aqua back fram

Hej,

tänkte beställa hem ett par vaude aqua back när som helst.

Eftersom de är anpassade för att ha bak undrar jag om de kommer att fungera fram med en tara lowrider.

Tror ni att de kommer ta i marken?
 
Hej,

tänkte beställa hem ett par vaude aqua back när som helst.

Eftersom de är anpassade för att ha bak undrar jag om de kommer att fungera fram med en tara lowrider.

Tror ni att de kommer ta i marken?

De kommer troligtvis att slå i marken. De går nästan 10 cm lägre än de som är anpassade till lowrider. Jag har använt väskorna fram på min cykel men har inte lowrider utan en vanlig pakethållare fram.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ok, fast det kanske ändå är bäst att ha en front. annars blir det tufft i svängarna =)

Om du använder lowriders så är det bäst med Vaude front.... Monterar du en vanlig pakethållare fram så har det ingen betydelse vilken modell du har fram. Skillnaden känns inte stor om du kör med liten eller stor väska fram. Det vikten på väskan som har betydelse.
 
Tänkte inte på att jag kunde montera t.ex. en tubus cargo (bak-pakethållare) fram, har nu beställt hem en lowrider tillsammans med en cargo samt vaude back..

Blir till att leta vaude front nu.
 
Tror inte den modellen är vattentät. Har kommit fram till att jag nog ska köpa en front-väska.

Det blir nog bra. Ingen risk att den tar i marken iaf.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips