Vart få man tag på renskinn?

Inför vintern har jag skaffat större pulka så nu får jag plats med lite mer prylar och ett renskinn vore skönt att ha, tror jag. Men vart köper man nåt sånt till skapligt pris?
Det ska va ett sånt som man kan använd för utomhusbruk. Jag har kollat på Articshop och de säljer garvade och ogarvade, vad är skillnaden för jag vill kunna att använda det ute i snön..?
Och är 700-800:- det billigaste som finns?

/Dennis
 
Ogarvat

är det traditionella för utebruk. Man kan lacka baksidan på renskinnet för att få det tåligare mot fukt när man använder det direkt på snöunderlag.

Garvade luktar mindre och är mjukare och är nog att föredra för inomhusbruk.

Om de också vinner på att lackas eller smörjas på baksidan om de skall användas utomhus har jag inte nån bra koll på.

Direkt från en same torde ogarvade kosta betydligt mindre än 700-800 kr styck.

Thure
 
är det traditionella för utebruk. Man kan lacka baksidan på renskinnet för att få det tåligare mot fukt när man använder det direkt på snöunderlag.

Garvade luktar mindre och är mjukare och är nog att föredra för inomhusbruk.

Om de också vinner på att lackas eller smörjas på baksidan om de skall användas utomhus har jag inte nån bra koll på.


Thure

Ogarvade har inget att göra utomhus, blir bara blött och snabbt förstört, är endast för inomhusbruk. Leta efter ett bra sarv-(tjur-)skinn från höstslakt och kolla att det inte släpper hår genom att stryka mothårs.
 
Försök få tag i ngn renägare betydligt billigare 200-400 per skinn man brukar få betala
ett bra skinn som inte släpper för mycket(alla släpper mer eller mindre) hår är riktigt skönt att ha i en pulka eller direkt på snön att sitta på.
Kanske Kolla med tex eliassons partiaffär i Karersuando om dem säljer skinn.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips