Varm jacka!

Jan det är klar att du kyler av dig över hela kroppen, men påklädd för klimatet och i tempererat svalt väder försvinner mest värme genom ett oklätt huvud.
Jmf gärna med att de flesta nationalkostymer har huvudbonad utom där man nöjer sig med ländskynke eller penisrör.
Siffran härstammar från Wallins bok Soldat i arktis. Både US och CAN senare mätningar med värmekamera i terrängen veriferade cirka talet.
Men varför har vi kläder på oss vi som bor i en medeltemperatur som i kylskåpet, givetvis för att inte frysa. Sen att ungdommen alltid hävdat att de inte fryser pga mössbrist utan för att de har fel skor på sig är en helt annan sak.
Medan vi rör på oss, går det ju åt lite kläder, tills dess det börjar blåsa eller bli vått i luften. Löpare och cyklister kan ha andra preferenser. YMMV
 
Det finns någon som skrivit en bok om myter där hon säger att det där inte är sant. Man gör sig av med värme jämnt över hela kroppen. Så var de det där med att man sällan går omkring naken...
Blodkärlen i huvudet ligger mer ytligt än övriga kroppens. Huvudet blir, utan mössa, en skorsten där värmen bara drar. Hon med myterna borde prova praktiskt själv innan hon skriver en bok. Det borde fler göra som älskar att "avliva myter".

Raskesven
 
Det slog mig nu i morse att det kommer sannolikt inte vara en jacka som gäller! VARFÖR?

Jo, förebilden befinner sig ju "over there" och likt fåren som inte har en herde/förebild så kommer det ju bli kaos! Vem kommer styra upp skeppet/modet?

Kan det bli som så att det satsat på lite mer förnuftigare val, en lagom varm jacka i vinter när man inte behöver följa någon. Men självklart skall den fortfarande vara dyr. Det måste ju kunna gå att särskilja folk åt, någon måtta får det ju vara! "De måste ju kunna se upp till mig, och min dyra jacka".
 
Våra perifera blodådror (armar, händer, ben, fötter, hud) drar ihop sig när vi fryser, för att hellre 'spara resurserna' till kroppens viktigare centrala delar. Blodådrorna gör det samma när vi skadar oss också, av förståelig orsak.

Blodådrorna på huvudet har inte den egenskapen, för att säkra blodtillförsel till hjärnan. Därför förlorar man betraktligt mycket mer värme ifrån skallen än resten av kroppen! (det är också därför man blöder mer ifrån huvudet än andra ställen).

Slutsats?

Mössa på!!! :cool:
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
mössa på eller av är ju en smaksak, det är ju praktiskt att ventilera ut överskottsvärmen någonstans om man går omkring i stan med en expeditionsjacka.
 
Införskaffade själv en dunjacka förra vintern.
Köpte en http://www.naturkompaniet.se/Product/Product.aspx?id=88432
Himalayan Parka från england.
Mkt nöjd. Har aldrig ägt en varm jacka och var trött på att frysa varje vinter. Fryser gör jag inte längre. Testade den när det var -25 grader. Tog på mig en t-tröja under enbart och gick ut för att handla. Tog 30 min till affären och jag frös inte det minsta på överkroppen:) Gick och smålog för mig själv hela vägen.
 
Kan rekomendera

Har en hel del kläder från Alpha Industries och det är kläder som är stryktåliga och gjorda att hålla länge, finns mycket varma jackor som också är billigare än div. friluftslivs märken som tar överpriser pga. deras märke!

USAF N-3B Parkan, är mycket varm och prisvärd


Mvh troswe
 
Många lager binder mer luft

Flexiblast är givetvis skalmodellen även här. Lager på lager vid sträng kyla, Undertröja i superfiber, tunn ylleskjorta, tunn ylletröja, vindlager. Vid rast förstärk med dunväst, dunjacka givetvis utanpå.
Tunn mössa på under marsch och rejälare mössa på vid rast. Skalvantar på vid marsch och till rast sätt på dig minst thinnys under skalet. Drick varmt vid rast.
go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips