Var är det?

Teori!

Tjuoltavagge och längre bort Njåtjosvagge?
Taget från Vallespiken?
S.k. kvalificerade gissningar!
Åke
 
Har tyvärr ingen karta över området, men kollar på utsidans och dalarna ser ju ut att stämma överens, även sträckan verkar rimlig, så det kanske var där :)
 
Bergen

Jag har inte kartan här nu, men jag kan identifiera några av bergstopparna. Den mörka toppen allra längst till höger är Saitaris i västra delen av Pårtemassivet. Nästa mörka rygg är Tjeura, och sedan har vi högslätten Luottolako, till stor del snötäckt. Snön sträcker sig ända upp på Ryggåsberget något till höger om mitten.

Den närmaste stora dalen torde vara Tjoultavagge och nästa dal Njåtjosvagge. Åke L:s gissning är nog bra.

Peter
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.
100%

Jag har en ganska lika bild själv. Den är tagen från Vallespiken mot de ovan nämnda dalarna med Tjoulda mellan dem.

Lite synd att du inte tagit mer förgrund och mindre himmel. Det hade gett bilden ett bättre djup och en känsla av storheten. Du kanske skulle gjort det idag, bilden hade ju några år på nacken, men det kan iaf vara värt att tänka på till nästa gång.

/Björn
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips