Var är det?

Teori!

Tjuoltavagge och längre bort Njåtjosvagge?
Taget från Vallespiken?
S.k. kvalificerade gissningar!
Åke
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Har tyvärr ingen karta över området, men kollar på utsidans och dalarna ser ju ut att stämma överens, även sträckan verkar rimlig, så det kanske var där :)
 
Bergen

Jag har inte kartan här nu, men jag kan identifiera några av bergstopparna. Den mörka toppen allra längst till höger är Saitaris i västra delen av Pårtemassivet. Nästa mörka rygg är Tjeura, och sedan har vi högslätten Luottolako, till stor del snötäckt. Snön sträcker sig ända upp på Ryggåsberget något till höger om mitten.

Den närmaste stora dalen torde vara Tjoultavagge och nästa dal Njåtjosvagge. Åke L:s gissning är nog bra.

Peter
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
100%

Jag har en ganska lika bild själv. Den är tagen från Vallespiken mot de ovan nämnda dalarna med Tjoulda mellan dem.

Lite synd att du inte tagit mer förgrund och mindre himmel. Det hade gett bilden ett bättre djup och en känsla av storheten. Du kanske skulle gjort det idag, bilden hade ju några år på nacken, men det kan iaf vara värt att tänka på till nästa gång.

/Björn
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.