vandringssällskap i ESKILSTUNA??

planen är att vi får skjuts ungefär 50km från eskilstuna och att gå sörmlandsleden tillbaka. har du tillgång till tält och kök?
 
vi lämnar eskilstuna vid 1800 på ett ungefär eftersom alla jobbar.
Jag har skapat en liten grupp på facebook som jag kallar vandrarna, gå med i den :)
 
vi lämnar eskilstuna vid 1800 på ett ungefär eftersom alla jobbar.
Jag har skapat en liten grupp på facebook som jag kallar vandrarna, gå med i den :)

Oki, det funkar för mig, men jag är inte på FB...

Jag kollar med chefen imorgon om jag får ledigt fredag och måndag, då blir det ingen stress för mig att åka dit eller hem.

/A
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Starta i Eskilstuna (Vilsta) och gå västerut förbi Hållsta, Näshultasjön, Svalboviken, Hälleforsnäs, Harpsund till Flen (därifrån kan ni ta buss eller tåg tillbaka, eller hoppa på tåget mot Katrineholm och Oslo). Fin sträcka med trevlig skog och många sjöar.
Jag talar om etapperna 24:1, 24:2, 24:3, 23, 23:2 och 23:1. Blir sträckan för lång, hoppa över 24:1 om ni kan få skjuts en bit. Leden passerar väg 214 strax efter Årby gård i Hållsta, det kan vara en lämplig startpunkt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips