Vandring Ritsem till Riksgränsen

Vi funderar på att vandra från Ritsem till Riksgränsen nästa sommar. Vi får nog göra en avstickare också eftersom vi brukar vandra en vecka och sträckan ser kortare ut. Är det någon som har vandrat sträckan som vi planerar att genomföra ?
 

avslutad210712

Gäst
Vi funderar på att vandra från Ritsem till Riksgränsen nästa sommar. Vi får nog göra en avstickare också eftersom vi brukar vandra en vecka och sträckan ser kortare ut. Är det någon som har vandrat sträckan som vi planerar att genomföra ?

Eeeeeeeeeehhh

vilken sträcka

Man kan gå flera olika vägar till Riksgränsen från Ritsem så lite mer info vore skoj.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Hade ni tänkt gå Ritsem - Sitasjaure - Hukejaure - Gautelishytta - Caihnavaggehytta - (Cunojavrrehytta) - Unna Allkas - Stour-Kräpel - Riksgränsen? Mycket fin tur. Mellan Unna-Alkas och Stour-Kärpel är vadet närmast sjön Valfojåkka borttaget på den senaste fjällkartan av säkerhetsskäl.
 
Ritsem-Sitasjaure är trist grusväg, gamla leden såg vi aldrig. Sedan var det sönderkört av fyrhjulingar efter Sitasjaure. Jag rekommenderar därför att ni ser om ni hittar alternativa vägar till Hukajaure.
 
Oberoende av vägval så tror jag ni behöver hela veckan för den sträckan. Och det blir ändå rejäla dagsetapper!

Om ni har tur kan ni hyra cyklar i Ritsem och lämna dem i Sitasjaure, hör med STF!

Lycka till önskar Pelle
 
delar av sträckan

Hej!
Har gått från Ritsem, nåja med buss upp till Sitasjaure först men sen gick jag till Unna Allakas
via Gautelis o.s.v.
Knepigt ibland, har beskrivit hur jag upplevde sträckan från Gautelis till nästa hytte.
Sök i forumet får Ni se.
Med vänlig hälsning.
Vonsan.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Ursäkta lite trådkapning...

Ritsem-Sitasjaure är trist grusväg, gamla leden såg vi aldrig. Sedan var det sönderkört av fyrhjulingar efter Sitasjaure. Jag rekommenderar därför att ni ser om ni hittar alternativa vägar till Hukajaure

Har sett att man kan gå Ritsem - Hukajaure via Gränsleden NV från Ritsem och sen Nordkalottleden tillbaka SO till Hukajaure. Någon som gått den sträckan? Synpunkter?

/Peter
 
Tack för alla kommentarer. Jag har beställt karta men ej fått den ännu så jag kan inte kommentera hur vi ska gå ännu.
 
Har sett att man kan gå Ritsem - Hukajaure via Gränsleden NV från Ritsem och sen Nordkalottleden tillbaka SO till Hukajaure. Någon som gått den sträckan? Synpunkter?
Jag gick de flesta delar av denna sträckan, men inte alla på samma riktning.
Gränsleden gick jag från Røysvatn till Ritsem, en fin sträcka med några steniga och några dålig markerade (när jag var där) delar.
Røysvatn - Pauro - Sitas är en bra stig, inte för mycket markeringer när jag var där (misste stigen pø flera ställan, men inte för langt), nøgra lättare vad och en rodplats nära Pauro.
Sitas - Skoaddejavri kan vara liten trist, 12 km grusväg, men efter några dagar på fjellstigar är det också bra när det är mögligt åt bara ga och njuta utsikten utan åt titta hela tiden var man sättar fötterna... Sen en brant stigning, lätter påvägen upp än ner.
Skoaddejavri - Ivarsten gick jag stiglöst på svenska sidan: Meahccerapma - Hoavrejavri - Juovvacorru - Ivarsten. Om man siktar mot Hukejaure är det troligt finare åt slippa Juovvacorru och istället gå längs de sjöarna på 1000 m nivå söder om fjället.
Om tiden spelar ingen roll, är denna sträckan mycket bättre än grus- och fyrhjulssträckan Ritsem - Sitasjaure - Hukejaure.

Henning
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.