Fjällstation
Av en del olika anledningar så tycker jag att ni skall skippa fjällstugorna och istället välja att stanna på en fjällstation och göra dagsetapper därifrån.
1. På stationerna kan ni få ett eget rum, med möjlighet för barnet att sova ostört och där ni inte stör alla andra som kanske haft en tuff dag och verkligen behöver en något så när ostörd nattsömn. Dessutom är alltid köken så placerade att ni inte behöver väcka andra när ni skall fixa välling tex.
2. Det blir en rejäl hög med bajsblöjor, på stugorna är ofta sophanteringen ganska primitiv och soporna skall antingen transporteras mer eller mindre manuellt eller brännas på plats. Fjällstugorna är i mycket organiserade i ett kretsloppstänkande och där passar knappast engångsblöjor in.
3. Det blir mycket roligare för er och barnet om ni gör dagsturer i omgivningarna med lätt packning och bärstol, mindre risk att trilla när ni inte är nerlastade med alla prylar och ni kan korta ner dagsturena om det tjurar till sig eller stanna ute längre om allt flyter fint.
4. Det finns hjälp på närmare håll om det krisar ordentligt, både personal, telefon, oftast transporter osv.
5. Att vara småbarnsförälder är ibland(ofta) krävande i sig och ni kanske helt enkelt inte orkar med så mycket strapatser och primitivt leverne nu när ni har en till att tänka på.
6. Om ni gör det lite enklare och bekvämare nu detta år så är förmodligen förutsättningarna att ni skall komma iväg på fler turer kommande år större än om ni får en alldeles för tuff och problemfylld tur nu i år.
Ja, så resonerar jag. Givetvis en smula generalisernade.
Ha en skön tur!
Fredrik Sargren