Väta och snöläget i Abisko-Nikkaloukta nu

Mindre än en vecka innan jag ska upp nu, så det är väl bara att ställa in sig på att det blir tokblött.
:(
Tror ni Dürlings led är skapligt vandringsbar eller är det igensnöat?
 
USCH då!

...det här verkar inte bra. Och vi som har lösa planer på Sarek from 12:e juli. Återstår väl endast Padjelantaleden som väl är något tryggad mha spång från bersvärliga vad och väta!?

Synpunkter någon?

MVH
Jmlove
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Den 18 till 25 Juni var leden OK !!!

Jag vandrade mellan den 18 till 25 Juni 2004 mellan Saltoluokta fjällstation och Kvikkjokk, vi gjorde även några ”avstickare” in i Sarek och det var INTE blött. Man kunde gå den största delen av leden i sportsandaler, snön vi gick i på toppturerna var mycket fast så man behövde INTE plumsa i den utan den var ypperlig att med regn byxor på rutscha på baken utefter sluttningarna. Vi hade mycket fint väder och varmt under turen med en del korta skurar nu och då.
 
Midsommar i Tjäktja

Hejsan,
Passerade Tjäktjapasset på midsommardagen och kan rapportera att jo, det är snöigt! 0.5-1 km snöfält före stugan med fördelen att man tar sig över jokken strax före stugan på snöbrygga, inget jag skulle vilja göra om om någon vecka dock.. Upp till raststugan i passet är det snöfält i princip hela vägen med några få kala fläckar. Snösmältningen går fort så det är svårt att säga hur det ser ut nu. Från stugan till raststugan tog det ca 1.5h (ca 4km). Snön brast inte så mycket men så var är jag inte så tung heller, snödjupet varierar upp till lårhöjd och under snötäcket finns naturligtvis vatten, i mängder! Den övre jokken tar man sig över utan allt för mycket plask genom att gå över högre upp. Ett alternativ är att gå på högra sidan om dalen upp till raststugan.
Efter raststugan fortsatte snöfältet ner till dalen där det var fläckvis snö. Man blir med andra ord riktigt blöt oavsett skodon! Turligt nog finns en trevlig stugvärd i Tjäktja som glatt tar emot sällskap och eldar upp torkrum, så även i Sälka!
Det var med andra ord inga större problem att gå nu, man blev blöt men det är ju bara vatten. Det torkar!

Go tur!

/IMO
 
Tackar! Det senaste jag har hört är att det har torkat upp en hel del längs leden och att den mesta snön smälter nu. Blöta lär vi bli dock. :)
 
Tarfala igår

Fick ett SMS från min kusin igår från deras övernattningsplats bredvid Tarfalaglaciären.
Han sa att det var rejält med snö där och att man borde ha tagit med sig slalomskidor och pimpelgrejor :)
Ska själv upp om ett par veckor, hoppas verkligen det har smält undan tills dess!
 
Just nu är det soligt och 20 grader varmt i Abisko. I morse regnade det dock.

Det är väldigt mycket vatten i alla vattendrag här i trakten, så vaden kan bli besvärliga.

Annars är det gott om rovfåglar och fjällbjörkmätarlarver också.
 

avslutad210712

Gäst
Precis hemkommen från abisko

Abisko nedebördsfattigt (kyss mig i a****t *L*) - inte sista veckan i alla fall. Rishedarna är väl hyggligt torra men blötmarkerna mellan dessa (även uppe på fjällsidorna) är blöööööööta. Mycket vatten i jåkkarna som sagt, även tvärjåkkarna till de större. Jag kom fram till övre bron i kårsevagge vid midnatt på torsdag kväll och fram till 10-tiden i fm när jag gick ner till abisko hade vattnet sjunkit med ungefär 3 dm. Fredag-lördag var det riktigt varmt vilket innebar att (nöd)bromsarna dök upp.

Och björkmätarlarverna fanns det "några" stycken av men de bits inte även om det kanske inte är så trevliga att ha krypande överallt på sig.
 
Abisko-Vakkotavare

Någon som har en aktuell rapport om hur Kungsleden ser ut? Det händer ju mycket på bara en vecka denna tid på året.
 
snöläget?

Jorå... Mycket är fritt, mycket blött just nu.. Kom hem i Söndags. Snön var midjehög vid Tjäktapasset och även passet mellan Nallo-Sälka.. Och självklart de andra pass som är i denna höjden.. Borde smälta bort inom kort.. Blåsigt och kallt väder..

Fredric
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips