Väst som förstärkningsplagg - dun eller syntet?

Hej!

Hade väldigt gärna fått era erfarenheter av väst som förstärkningsplagg -- tänker både vid eventuella kalla nätter i soväsäcken men också som lager under skaljackan -- både ute på tur och i urban miljö under vintern.


Står och väljer mellan en i dun och en med syntetfyllning.

Negativt med dunen är fuktig väderlek tänker jag, tycker dock att den i syntet ser så väldigt mycket tunnare ut -- något som är dåligt ur isolationsynpunkt men bra ur packsynpunkt.

Hjälp mig gärna att tänka! Vad har ni för erfarenhet?

Har västen med syntetfyllning för provning här hemma, men måste returnera den inom en vecka om jag ångrar mig för dunvästen istället.
 
Enligt min mening, kommer du att använda den vid temperaturer under nollan? Då har du inte problemet med fukt. Om inte, ta den med syntet. Jag har båda varianterna, men använder mest dunplaggen.
 
Har av flera sorter, tunn textilväst, lätt syntet, rejäl syntet, dun. Aldrig haft problem med dun. Golfväst är bra för den går ner på ryggen, se till att den knäppas högt. Så kallade fotovästar har massvis med fickor, mina dun har en ryggficka, har aldrig saknat fler.
go tur
 
Eller ull!
Icebreaker, modellen heter något med Helix, vindtätt yttre med ullfoder.
(Har surfsvårigheter att leta just nu.)
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Här är den.
http://eu.icebreaker.com/en/mens-jackets-vests/merinoloft-helix-vest/101458.html?dwvar_101458_color=001
Vet inte herr, men dammodellen är ganska tight i den passform som Icebreaker har tänkt sig. Velade mellan M och L för jag verkar ha hamnat precis mittemellan, särskilt som jag köpte den i Nya Zeeland på resa och inte hade så lätt att byta storlek, men butiken rekommenderade den mindre. Stretchpaneler i sidorna. Ullen är "bara" fyllning i denna, som i ett dun- eller syntetfyllningsplagg, men Icebreaker har ju även "vanliga" västar.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.