• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vänner i Stockholm

Hej,

Jag är en tjej på 33 år, inflyttad till Stockholm sedan några år tillbaka och tycker det vore kul med fler vänner att träffa både för friluftsliv och även för andra aktiviteter samt bara lära känna för att sitta och prata och umgås.

Jag bor söder om stan, åker gärna ut på dagsutflykter till t ex Tyresta eller Djurgården för att ta en härlig promenad, grilla, ta med picknick. Åker också gärna ut i skärgården, fotar, badar och solar när det är den säsongen.

Utöver friluftsliv så söker jag vänner som vill ses för en bio, en enkel hemmakväll med en bra film, laga mat ihop, testa nya fik och restauranger. Det finns mycket att hitta på men är alltid roligare om man har en bra vän med sig.

Om du känner igen dig, skriv gärna.
 
Jocke, 31, bor i Hässelby villastad. Klättrar, cyklar MTB, vandrar och älskar mitt fina lilla tält! ;) Drar gärna ut på helgerna för att få känna lite friskluft.

// Jocke
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Såg nu att detta var i tjejforumet. Sorry! När man klickar på "senaste inlägg" på framsidan så ser man inte vilken forumdel det är. Suck..

// Jocke, som inte är tjej.. ;)
 
Tjejkompisar med friluftsintressen

Hej.
Jag bor också i Stockholm sen några år tillbaka, är 31, och har inga tjejkompisar här i stan som är intresserade av att vara ute i naturen. Det är svårt att komma iväg när man inte har så många som är villiga att haka på. Jag är själv intresserad av att börja paddla kajak. Har funderat på att köpa en ett tag men har inte kommit mig för. Någon här som kanske är på att börja paddla på nån klubb i stan till en början så man kan träna upp sig inför sommaren?
På vintern brukar jag och min sambo dra på toppturer med våra splitboards, vilket är väldigt härligt. Skulle dock tycka att det var sjukt kul att få med lite tjejkompisar på detta då det mest är killkompisar till min sambo som är intresserade. Vi har gjort detta några år nu och hunnit med en långresa till Alaska samt flera kortare turer i svenska och norska fjällen.

Vore kul att få ihop ett litet tjejgäng som delar intresset med naturen för att kunna hitta på saker tillsammans. Hör av er om du/ ni är intresserade!

/Malin
 
IntressanT!

Båda era förslag intressanta. Behöver varautekompisar. Bor norr om stan och har abstinens deluxe. Vill även ut på vinteräventyr. Älskar lappland och nordnorge. Och att lära mig nytt. Relativt nybliven singel oxå så ännu meckigare då jag inte har all utrustning kvar..fattas väsentlugheter som tält och kök förtillfället.
Strax semester! Hör av er om ni har lust att göra något :)
 
Hej!
Jag bor inte själv i Stockholm men låt mig ändå tipsa om Friluftsfrämjandet där jag själv blev medlem i år. Där finns många aktiviteter, de har t.ex. en väldigt stor och aktiv kajaksektion i Norrviken med egna kajaker.
 
Båda era förslag intressanta. Behöver varautekompisar. Bor norr om stan och har abstinens deluxe. Vill även ut på vinteräventyr. Älskar lappland och nordnorge. Och att lära mig nytt. Relativt nybliven singel oxå så ännu meckigare då jag inte har all utrustning kvar..fattas väsentlugheter som tält och kök förtillfället.
Strax semester! Hör av er om ni har lust att göra något :)

Hey joppanå!! Jag bor oxå norrort och hittar gärna på saker. Nybliven singel är jag inte men har fett med positiv energi ändå!! Hör av dig!!!
 
Hej,

Inte så nyinflyttad längre men behöver också nya vänner - svårt att lära känna folk i den här stan! Jag är dock relativt nybliven mamma, vilket inte har hindrat mig (och min sambo) från att komma ut och åka skidor, vandra eller klättra. Men vi behöver kunna göra de aktiviteterna utan varandra också då det inte alltid fungerar att ta med sig dottern.

Vi bor söder om stan (Hammarbyhöjden).

Är även intresserad av matlagning och att bara umgås.

Hör av er!
 
Försökte nämligen skapa ett konto men foto var obligatoriskt och enda alternativet var att synka foto från sin FB. Svårt för mig som inte har det...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips