Välanvänd dunsäck - ojämnt dunlager

Har en dunsäck där dunen inte längre är jämnt fördelade, som värst är en yta på nästan 30x30 cm där det numera bara är två lager tyg och ingen isolering. Går det att göra något åt det eller är sovsäcken slut?
 
En dunsovsäck som använts länge kan behöva dunpåfyllning. Om tvätt och torktumling inte återsäller loftet så behöver dun fyllas på. Var på sovsäcken är loftet helt borta?
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Det här med bollar eller inte är en omdiskuterad fråga har jag för mig. Har prövat bägge med bra resultat. Men jag har märkt att dun ibland vill flytta på sig, i mina säckar söker de sig till fotändan. I moderna säckar är det svårt att få dem tillbaka, men i en gammal Caravan jag har gick det ganska bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips