Väg till Sylsjön

Är det någon som vet hur nära man kommer med bil ner mot Sylsjön/Nedalssjön från norska sidan? Har sett på kartor att det går en avstickare från vägen upp till Nedalshytta ner mot sjön. Frågan är om den är farbar, vägbommar m.m.

mvh /Mårten
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Har oxå varit där med bil och kan ej minnas att det var nåra problems,Annars så e det en fin vandring från Kläppen el dyl dock många vad om man skall till västra änden av dammen.

Ha det bättre

Ps har hört att det på botten i dammen som en gång var en dal finns skog/träd ds
 
Värt att veta är ju att vattenmagasinet som blev till då man reglerade Nean ligger till största delen i Sverige, men det var norrmännen som fick tillstånd att reglera den.

Den gamla pilgrimsleden som gick i dalbotten följer numera stranden då vandrare har en tendens att inte vilja gå med syrgastuber.
 
Det finns en bok om området kring Sylarna som berättar mycket om bl a detta. Den heter "Sylarna" (!) och är skriven av Peter Hanneberg och Karl Brox. Intressant läsning!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips