Vad för modell av kajak har jag??

Tjenare på er

Behöver hjälp av kunnigt folk! Är en hobbypaddlare som för några år sedan köpte mig en i mitt tycke fin, hyfsat avancerad, motionskajak begagnat, men hade då ingen direkt tanke på att höra mig för om modellen. Nu när jag ska sälja den så blir jag ju totalt utfrågad om vad det är för modell vilket känns lite pinsamt :) själv tror jag det är en Struer eller VKV 101, men osäker. Nån som kan hjälpa mig månne?

Tack!

Ska försöka lägga in fler bilder....
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    31.5 KB · Visningar: 820
Jag tror inte att den tillhör de vanligare modellerna. Det är inte en VKV eller Struer kajak eller Struer Boats.

Fikaluckan bak indikerar att det är en ganska ny konstruktion. Sitsmodellen har jag aldrig sett tidigare.

Eventuellt kan en bild av fotstödet indikera släktskap. Om du köpt den ny, kanske du minns vilken butik som sålde den?
 
Tack! Det är ju hel klart en Winner. Köpte den begagnat så har ingen aning och sitsen tror jag är omgjord av förra ägaren. Men tack!
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips