Vad är detta för träd?

Fotade detta träd på Forum Romanum i våras. Någon som vet vad det är för sort?

(Och jag vet att det inte är bär eller svamp, men jag tänkte att jag kunde frekventera nåt annat än lättpackningsforat för en gångs skull...)

http://www.utsidan.se/albums/viewpic.htm?ID=38997&set=lp
 

Bilagor

  • blommande.jpg
    blommande.jpg
    115.4 KB · Visningar: 1,284
Min första tanke var oxå körsbär, men färgerna är ju inte helt olikt flugsvamp heller... Du fick inte nån bild på foten/stammen?
 
Jag tycker det påminner om persikoträd,nu har jag inte sett ett blommande sådant på snart 20 år så jag kan missta mig
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Japanskt körsbär

är antagligen vad det är. De har dessa rosa blommor. Är ganska vanliga i parker och trädgårdar även här i Sverige (åtminstone i den södra delen). De går i blom i april, innan löven slagit ut. Kungsträdgården i Stockholm är ett paradexempel.
 
Nu känner jag mig inte så säker längre... Tycker definitivt inte att den grova barken skvallrar om körsbär. Dessutom bara blommor på den övre delen av grenverket, inte heller det likt körsbär.
 
Kanske lutar det åt mandel? Om man kollar bilderna på aprikos och
persika på Wikipedia (sv och eng) så ser man att de har ganska stora
pistiller eller om det är ståndare. Det saknas
emellertid hos mandelblomman:


(Bitter)mandel:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/19/Rose_ringed_Parakeet_in_bitter_Almond.jpg


Aprikos:
http://upload.wikimedia.org/wikiped...detail1.jpg/450px-Apricot_blossom_detail1.jpg

Persika:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Peach_flowers.jpg/717px-Peach_flowers.jpg

...men det kanske å andra sidan är något som kan ändras med olika
sorter?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips