Utter

Jag har sett Uttrar vid flera tillfällen vid ett o samma ställe i Härjedalen. Jag o mina kamrater stog o studerade dom ett bra tag innan de upptäckte oss. Finns det någon annan som sett Uttrar någonstans här i landet eller som vet vart de sett Uttrar för dom är ju inte lyckligtvis fåtaliga längre.
 
Utter i Nordvärmland

Hej,
Jag kan meddela att eleverna på Vilt- och naturvårdslinjen vid Klarälvdalens folkhögskola i samarbete med Länsstyrelsen i Värmland i höstas genomförde en utterinventering i Torsby kommun och glädjande nog kunde konstatera att uttern är tillbaka i Nordvärmland. Bedömningen är att vi har minst 4-6 uttrar i Torsby kommun, men mera exakta besked om antal individer och eventuellt också deras kön, ålder och släktskap kommer när DNA-analyserna som görs av forskare vid Uppsala universitet är klara. Kommande höst ska ytterligare en del av Värmland inventeras och likaså hösten därefter. Tanken är att hela Värmland ska inventeras framgent med 3-4 års omdrev.
Anders
 
Oki va kul

Här omkring så finns det Uttrar lite här o var efter Ljusnan o Voxnan. Men det är ju många som inte vet hur de ser ut. Många kanske tar Uttern för en Mink o det finns säkert nån som tagit den för Bäver också.
 
Re: Oki va kul

rullbo; sa:
Här omkring så finns det Uttrar lite här o var efter Ljusnan o Voxnan. Men det är ju många som inte vet hur de ser ut. Många kanske tar Uttern för en Mink o det finns säkert nån som tagit den för Bäver också.

Jag ar helt saker pa att jag har sett en utter Abisko. Den var iofs blixtsnabb, sa man hann inte att se mycket. Ar det nagot som sager att det inte skulle finnas utter i Abisko nationalpark?
 
Utter i centrala Gävle?

Såg en krabat för 5 år sedan jag starkt misstänker är utter, i Boulognerparken i Gävle. Eller kan det ha varit mink? Den var helt klart orädd. :)
Det finns mer än gädda i Gävleån?
 
Hallå

Ja var den orädd då var det med mycket stor sannolikhet en Utter för dom brukar vara väldigt oskygga
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips