Utländska friluftsbutiker TOP 10

Från England brukar jag beställa från:
Field and Trek har ofta riktigt bra priser.
Likeys, hyfsade priser, har man tur hittar man det man vill ha till nedsatt pris.
Amazon.uk har allt möjligt mellan himmel och jord.
WebTogs har inte specialerbjudanden så ofta men när de väl har det så kan det vara på dyrgripar som WesternMountaineering och div tält. Ingen frakt när du beställer för mer än 300£.
Skor kommer ibland från Milletsports eller ActiveInstinct, de har samma ägare och personal, har inte listat ut skillnaden mellan de båda. Ofta nedsatt pris.

Alla engelska internetbutiker jag varit i kontakt med har varit mycket lätta att göra med, kundsupporten har varit underbar och transporten är ofta snabbare än från svenska företag.

Min tyska skidleverantör
Sport Conrad de säljer ut förra och förrförra säsongens skidor till riktigt bra pris. Hyfsade paketpriser. Kundservicen lite seg med att svara på mail.
 

Aktuellt

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.