Upphittat på Tunabergsträffen

Ett större antal kamkilar hittades och omhändertogs idag vid Simonsbergets lägerplats när vi var där för att städa efter Tunabergsträffen. Den som saknar dom kan lämna meddelande till mig på detta forum eller i Tunabergsklättringens Facebookgrupp.

mvh.
Seon
 
Smitnota!
Jag tog racletten på krita och blev tvungen att åka hem lördag morgon. Hur löser vi att du får din femtiolapp Staffan?
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.