Ultralätt klädd på älgjakten

visst är jakten konservativ men det beror väl på många faktorer. vi pratade om kostymer i en annan tråd, visst kan det ha ett mervärde med en riktigt flådig jaktutstyrsel i tweed och ull.. kanske inte så praktiskt men ibland är känslan lika viktig eller viktigare än funktion.. jag menar, varför peta i sig en flaska chateauneuf du pape när vatten är en mycket bättre törstsläckare.. MEN vid lite mer uthållig jakt så är det klart fördelaktigt med funktionskläder och jag gillar att jörgen petar i det konservativa, väcker fråga och debatt.. jag använder ju själv inte traditionella jaktkläder för att dom i mina ögon inte är praktiska nog. många av materialen blir väldigt blöta, tunga och obekväma vid dåligtväder, även om man e torr tack vare sitt texmex så är känslan inte bra..
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
njae, jag såg hur det kan misstolkas.. flåt..

det var inte gtx i jakt kläderna som var problemet utan dom andra materialen och då blir det problem TROTS gtx..
 
"Tex-Mex är en benämning på kultur i Texas med influenser från Mexiko. Se t ex:
Tex-mex-köket
Tejanomusik, även kallad tex-mex-musik. "
Enligt Wikipedia.

"De utmärkta material som både håller tätt utåt och släpper igenom viss fukt inifrån brukar jag i brist på ett enkelt sammanfattande uttryck kalla ”mextex”. Det gör jag eftersom många av dessa produkter har lånat suffixet ”-tex” till sitt namnfrån banbrytaren och marknadsdominanten GoreTex. Jag har haft svårt att hitta något annat tillräckligt enkelt och illustrativt ord för dessa tyger som har egenskaperna att, i varierande grad och med olika tekniska lösningar, släppa ut fukt samtidigt som de inte släpper in vatten. Sedan tycker jag att ”mextex” är lite kul eftersom det ordvitsar med det kända Texmex-köket, men det är förstås inte alla som delar mitt sinne för humor när det gäller så här allvarliga saker."
Enligt "Lättare packning från A till Ö"

Jörgen, som brukar gå till direkt till chefen för förlåtelse ;-)
 
Gode Jörgen,

som du sákert förstàr vet jag och de flesta redan vad Tex mex egentligen är, samt vet vi vid detta laget även att skaparen av denna benämning för material med vattentät/andas-funtion är du.

Jag vill emellertid pàpeka att du inte är helt rätt ute när du hävdar att ordet "tex" anvánds för att härma Gore-Tex, eftersom tex är ett suffix som anvánds som förkortning av ordet textil. Gore-Tex är t. ex WL Gores Textil Division. Säkert har en och annan tyckt att om man använder ordet tex sà lâter det likt Gore-Tex, men i grunden är det alltsâ en generell term/förkortning för textil, och användadet av Tex är helt klart motiverat och inte sárskilt konstigt för samtliga företag som vill markera att de arbetar med Textil

Som du áven vet finns det en en mángd företag som lágger ned stora resurser pâ att skapa tekniska textiler med diverse egenskaper, samt med olika lösningar för att âstadkomma dessa egenskaper. I regel bör vi vál alla vara nöjda med att detta sker, eftersom det skapar en stándig utveckling av tekniska material och en ökad mângfald av lösningar att válja mellan.

Jag tycker därför att det lâter ganska nedlàtande när folk som anses vara experter, och som sprider sin lärdom i öppna forum, buntar ihop en hel sektors tánke- och produktionsvedermödor med ett simpelt "Texmex", som om alla dessa material och lösningar vore likvärdiga (ofta lika dàliga som det verkar), och jag finner likaledes att personer som vill verka seriösa och kunniga tappar en del av sin trovärdighet med dessa stándight àterkommande hänvisningar till Texmex.

Skulle tro att folk inte skulle ta mina kunskaper om motorer särskilt pà allvar, ej heller skulle jag tro att de i längden sâge det roliga i det hela - om jag stándigt hánvisade till dem som BrumBrumGrejer, hur kul det än kan lâta om man säger det en gàng eller tvâ..

Och nu äntligen efter denna làngrandiga skröna, här lite riktig Tex mex: LET'S GO! http://www.youtube.com/watch?v=XboE3_7KZ3Y
 
Malindo,
Håller med om allt du säger, men faktum kvarstår att varken jag eller någon annan (vi hade en diskussionstråd i ämnet här för något år sedan) har kunnat komma på något annat uttryck som (enligt min mening) illustrerar vad det handlar om och inte låter som en juridisk/teknisk avhandling. Och då har jag valt något som innehåller lite humor men är mindre politiskt korrekt.

Jörgen
 
Jörgen,

âterigen màste jag diskrepera, eftersom jag tycker att just Texmex-benámningen verkar vara den politiskt korekta benámningen i vissa kretsar av din mâlgrupp. Det vore nog snarare mindre politiskt korrekt, och mer vâgat, att ta tjuren vid hornen och kalla saker och ting för dess riktiga namn.
 
.

En fråga om UL 60 Hoody: Hur prasslig upplever du den i jämförelse med KM Liv? Jag har en Liv, älskar den, men använder den inte till jakt för att jag tycker den är för prasslig där (som ett riktmärke).

Kul tråd!

Nu har jag klämt på hustruns Liv och min egen UL 60 Hoody. Liv är prassligare. Hoodyn har ett väldigt mjukt yttertyg. Men det är naturligvis syntet och därmed mer prassligt än ett par blektvättade jeans. Överdragsbyxorna i Pertex Endurance är däremot något prassligare, jämförbara med Liv.

Jörgen
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips