Ullmax underställ, vikt?

avslutad210712

Gäst
Fortfarande nöjd - haken är väl att man lätt köper på sig ett till ställ när det är så billigt.

Problemet är att kunna jämföra med andra dyrare ställ när ullmax var det första man köpte men med tanke på andras priser så har jag svårt att se att de skulle kunna vara så pass mycket bättre att det uppväger prisskillnaden.
 
Ja och nej, jag har slitit ut mina två ullmax ställ som jag köpte, hål lite här och var och så. men dom var ju billiga.

Mitt smartwool verkar onekligen hålla bättre. men det kostade ju som tre ullmax ställ så det borde ju hålla tre gånger längre ;)

/m
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ullmaxställen är kraftiga och varma; inte ens deras merino skulle jag ha mycket mer än 2-säsongsanvändning av här i Sthlmstrakterna; ullfrottén endast vid sträng vinterkyla och lugn aktivitet såsom pimpelfiske.
Jag returneade min beställning omgående; kan vidare bara kommentera att ullen kliade inte alls, men passformen kändes lite avig jämfört med de Craftställ jag har.

Thomas
 

avslutad210712

Gäst
myggan i tältet; sa:
Ullmaxställen är kraftiga och varma; inte ens deras merino skulle jag ha mycket mer än 2-säsongsanvändning av här i Sthlmstrakterna; ullfrottén endast vid sträng vinterkyla och lugn aktivitet såsom pimpelfiske.
Jag returneade min beställning omgående; kan vidare bara kommentera att ullen kliade inte alls, men passformen kändes lite avig jämfört med de Craftställ jag har.

Thomas

Håller med men eftersom jag inte använder ull på sommaren så spelar det mindre roll för min del.
 
Tack...

...för all feedback!

Men jag blir lite orolig... så ni menar att dessa underställ är för varma för sommarbruk... jag har en lundhags tee i merino som jag tycker är ok även när det är lite varmare... är Ullmax´s variant ännu tjockare?

Nu närmast i början på juli är det ju keb trakten som gäller... långkallingarna mest för kalla nätter och långärmade t-shirten som komplement till den korta... blir kanske för varmt?

Icebreaker verkar ju tunna och fina... är Ullmax mycket tjockare? Tyngre?

Thomas
 

avslutad210712

Gäst
Brukar använda det tunnare stället under GTX-jacka/byxa på vårvinterns skidturer och det är tillräckligt varmt för det om jag kompletterar med en dunjacka när jag rastar.

Använder också det tunnare stället vintertid ner till -10 när jag cyklar till och från bussen (3km enkel väg). Är det kallare tar jag det tjockare vilket fungerar ner till -25 utan problem.

Har inte använt det tunnare stället sommartid helt enkelt för att jag tycker att det känns för varmt så egentligen kan jag inte uttala mig helt säkert. Brukar bära med mig de tunnare långkalsongerna och den tjockare tröjan som förstärkningsplagg på sommaren men än så länge har jag aldrig använt kalsongerna så de ligger bra till för att lämna hemma.
 
Testade mitt första ullunderställ på årets vandring, merino från Ullmax. Mycket nöjd med det, sitter bra, luktar inte, varmt, men ändå inte för varmt när solen kom fram. Gick ett par dagar i bara underställströjan, när solen sken sporadiskt, och det var alldeles ypperligt.

Vet dock inte hur slitstarkt det är ännu, det har bara hängt med under en vandring.

Köpte linnen från Ullmax också, i micro, och de är jag verkligen nöjd med, så mjuka och sköna. Blir kanske till att skaffa tshirt och trosa i det materialet med.

Vad jag saknar är en sportbh i något liknande material, någon som har någon idé? Syntet känns lätt kall under ullstället...
 
Spenderade en halv kväll i går med att leta ef. billiga underställ (merino). Hittade inte ens något på e-bay (hör och häpna). Idag trillade jag av en händelse in på Ullmax och givetvis fanns det en härlig tråd här på utsidan. Så nu har jag beställt:

Boxerkalsong,
Merinoset,
Helårssockor,
T-shirt

Ska bli skoj att se hur de funkar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips