Trangia Multifuel

Har försökt hitta erfarenheter från nån som använt Trangias egen multifuel-brännare ända sen mitt Trangia Arctic vandrat vidare. Verkar svårt , ibland börjat tvivla på att det överhuvudtaget existerar, men hittade det på en norsk webaffär i veckan.

Några erfarenhter : ljudnivå , är pumpmekanismen även här helt i metall , läckage .. ?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Re: Nja ..

goser; sa:
inte enligt Trangia :

http://www.smelinkweb.com/imagelibrary/1465/multifuel.jpg

(se under "tillbehör " på trangia.se )

Det är en nova-brännare med tillbehör som monterats i en liten kopp som passar i Trangias vindskydd (ej att förväxla med Optimus adapter, som fungerar sämre). Jag har använt både Trangia multifuel och kap-brännaren.

Den största fördelen mot Kap är vikten och snabbare förvärmning. Annars gillar jag Kap bättre - högre effekt och lägre ljudvolym.

Mvh,

//J
 
Trangia multifuel er Nova i spesialkopp for Trangia som beskrevet lenger opp i tråden.

Men hvor ille er det med ditt KAP? Det finns reservdelar!

Pumpleder gør du selv, pakninger kan kjøpes i en maskinaffær, reserve brenner kan skaffes....

jeg skulle ønske at jeg hadde et KAP selv, men Mr. Finn hadde lagd ner innan ,jag hann kjøpa. Jeg er vel nøyd med min Nova.

dsk
 
Köket ( som var Trangia Arctic, alltså innan n´Gunnar blev anmodad att byta namn) började läcka i Kinnaur i Himachal Pradesh. Omöjligt att reparera på plats, omöjligt att få transportera tillbaka på ett plan. Sorgligt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips