Trangia - behöver jag mer?

Jag är liksom född och uppvuxen med Trangia så för mig finns inget annat...har nu 3 stycken...
2 gastillsatser och 3 sprit! Supernöjd!!!
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Mitt första kök var det som du länkade från jula, men den bevisade ju bara att jag ville ha något bättre :) Köpte till ett primus windshield, hjälpte endel. Men sen uppgraderade jag till ett primus eta power EF.
 
Kort svar: Nej, om du inte har höga krav på vikten hos köket så finns det inget som är bättre än Trangia, det törs jag nästan sätta mitt ord på. :)

Trangia 27 är utmärkt för både en och två personer. 25 är lämpligt för 2-4 personer beroende på om man vill vara generös eller sparsam.

Trangias gasolbrännare, som produceras av Primus om jag minns rätt, brukar även betraktas som en av de bästa på marknaden.
 
Kör själv Trangia 27-UL med gasoltillsatsen. Utmärkt till två personer i de flesta fall. Har det mest vid tillfällen när jag bara behöver laga mat till mig själv. Är vi två åker 2,5-liters lägerkitteln med. Även om man kan laga det mesta i 1-liters kärlen så är det svårt att ex. koka pasta för två i dem. Lägerkitteln tar inte så mycket våldsamt extra plats, om man förvarar ex. maten i den.

Inte den lättaste lösningen, men helt klart prisvärd och praktisk om man ska laga mat och inte bara koka vatten till torrfodret.

Det är ungefär så jag gör också när alla barnen är med. Den där lägerkittteln har jag på mitt toppmonterade också. Stödben på gasburken rekommenderas då starkt, men jag tycker det funkar bra då.


Sent from my HTC Vision using Tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips