Trampdynan "glöder"

Hejsan

Jag får nu som då en starkt "glödande" (brännande) känsla i respektive trampdyna efter en stunds vandring.

Oberoende av skor, har testat kängor samt typ trekking-lågskor.

Något tipps på vad jag har råkat ut för samt kanske tips för att avhjälpa detta ?!
 
Det här är kanske en väldigt dum fråga, men har du testat med olika strumpor?
Jag fick en gång en liknande känsla (iofs först efter flera timmars vandring men ändå) som försvann när jag bytte till reservsockarna.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Gå till doktorn om du har irritation i foten blir det inte bättre av att bara gåpå. För givetvis har du innersulor och två par sockar eller?
Har du börjat gå längre på hårt underlag?
Själv tål jag inte varuhallar men går rätt långt i terrängen. Valet av innersula samt nivån på fotvården har oxså sin betydelse.

go tur
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Elände, men jag fattar inte. Under hälarna eller trampdynorna framme vid tårna?
Jag köpte nya joggingskor i somras, första rundorna domnade fram-trampdynorna nästan bort, skorna kändes "för mjuka", "för mycket dämpning".
Själv har jag ont under ena hälen, typ som ThureB:s länkar till plantar fascit, eller uttrampad dämpkudde i hälen kanske. Långdraget och segt.
Hoppas du hittar något sätt att komma runt problemet!
 
Det du beskriver låter som det vi en gång i tidan kallade för "bränning" under fötterna.
Det kommer sig av att foten inte är stabil inne i skon, foten rör sig mot underlaget. Denna rörelse behöver inte vara stor.

Åtgärdas med att se till att foten ligger still i skon. I stövlar en sula eller ett lager strumpor till, i kängor genom att dra åt snörningen bättre. Kyl ned området först i friska luften, inte i vatten.

Om man inte åtgärdar problemet uppstår en och djup brännskada som alltså uppstått genom friktion.

Thomas
 
Man kan inte bygga upp speciellt mycket dödvolym med strumpor då foten glider där inne ändå.

Man bör ju tänka vid käng/sko inköp att i praktiken köpa väldigt lite för små och sedan gå in dom under relativt lång sträcka.

Då förstår ju alla att man inte kan kombinera sommar och vinterkängor i samma med möjlighet att ha extra jättesockor om dom skall fungera under längre distanser.

För kortare 10-20km dag så fungerar det men har du större ambitioner på och plocka 40-50km eller mer per 24 timmars period så blir det väldigt noga.
 
Första gången jag hör någon som rekommenderar att köpa lite små. Tror det är ett farligt råd att följa. Många går inte ut sig. Fötterna sväller ofta under dagen. Nä för mig känns det rådet riskabelt
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.