Det kanske blir rubriker just av den anledningen att överdödligheten faktiskt ökar under värmeböljor?! Det kan vara du, en gammal släkting eller en sjuk person som du känner som dör. Jag har arbetat i äldre-handikappomsorg i min ungdom... Väldigt många utsatta människor far illa i extremvärme och för de allra mest sårbara kan det vara direkt livsfarligt.
Det kanske är färre rubriker om att köldrekord slås på grund av att det händer allt mer sällan?! Med tanke på den globala uppvärmningen.
Avslutningsvis, vad menar du att det bevisar om det är något kallare under ett par sommarmånader i Arktis under något enstaka år, men väldigt mycket varmare över tid (än det historiska snittet) under hela vinterhalvåret?! För jag (och forskarvärlden, tillsammans med de flesta andra här på Utsidan) tänker att de varma vintrarna är en följd av den globala uppvärmningen.