• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

tjejer som är aktiva

Jag söker nya bekantskaper som vill hitta på saker på kvällar och helger. Har precis börjat med vandring och tältning. Cyklar även racer. Jag uppfattar att väldigt få tjejer har aktiva intressen och jag har svårt att hitta någon att göra saker med.

Provar gärna på andra aktiviteter också. Jag vill vara ute i naturen. Men det kan så klar kombineras med god mat och vin :)

Jag är nybörjare på detta. 29 år, bor i Malmö.

Finns det intresse tänker jag att man skulle kunna styra upp en helg för tjejer där vi vandrar och tältar i Skåne.

Hör gärna av dig!

//Jessica
 
Vi aktiva tjejer finns....

Hej,
Kul att flera har samma intressen, jag gillar också att vandra och vara ute, kan även tillägga paddling och skridskor/skidor på min lista. Vissa av ens intressen utövar man mest teoretiskt pga tidsbrist eller sällskapsbrist. Jag är lite äldre än dig, (33 år) har lite klurigare att komma ifrån då jag har barn, men ingenting är omöjligt! Hojta gärna till om du får ihop några stycken för att hitta på något. Jag bor också i Malmö, och kommer att vara ledig dagtid under hösten.

Hälsningar,
Annette
 
Senast ändrad:
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Hej Anette,

nu vet jag inte om jag råkade komma åt rapportera-knappen på ditt inlägg, verkligen inte meningen!

Jag kan också under dagar i höst, iaf vissa. Vi kanske kan ta hålla kontakten och styra upp något?
//Jessica
 
Ja men det är klart det finns aktiva tjejer!
Men håller med om att det kan vara svårt att hitta varandra.

Jag vandrar/tältar gärna, cyklar oxå en del och gillar att vara ute i allmänhet.

30 år och bor i Lund. Kan hitta på saker på helgerna.

/Madeleine
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Jag är också intresserad! :)

Vandra
Tälta
Skidor
Skogspromenader
Segla
mm

Har även en liten hund som gärna följer med. :)
 
Jag är också intresserad av att hänga på!
Bor i Malmö och sysslar främst med promenader, vandring, tältning och lite fotografering men testar gärna nya saker också.
Har dessutom en sambo som gärna följer med någon gång om det är okej :)
 
Ska vi inte försöka styra upp en liten träff eller något? Vi verkar ju va några stycken :) det skulle va kul tycker jag!
 
Det hade varit trevligt :) Vad tror ni om en dagstur någon helg, alternativt bara en längre kvällspromenad en vardagskväll?
 
Tycker jag låter som en bra idé! Ska vi styra upp en maillista eller något? Har ifs inte riktigt koll på hur man gör en maillista... :)
 
Mail

En maillista låter väl som en strålande ide, vi verkar ju vara ett gäng precis i närområdet.

Hälsningar
Annette
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.