Tjära på canvas?

Tack för tippset☺! Läste nått om lika delar bivax och linolja kan det vara något att ge sig på eller blir det för tunt?

Mvh Jonas
Jag har inte använt det på tyg men på stål och trä. I burken är det hårt iaf och på stål härdar det med en hinna.
Kokt linolja gjorde jag det på fö.
 
Jag använde ZAR polyuretan lack på polyester duk/väv på mitt sof bygge..

Jag övervägde tjära för att behandla träet men skippade det pga lukten/torktiden..
 
Har för mig att Albert Engströms eskimåkajak hade trävirket impregnerat med kokt fett. Vilket även hade brukats till skinnbeklädningen. Det är länge sedan det föredraget så mitt minne är inte tvärsäkert.
 
Om jag inte tar fel brukade viss utrustning i amerikanska inbördeskriget impregneras med tjära. Typ ränslar och damasker. Så det borde gå att hitta info bland folk som håller på med reenactment.
(Är inte "tar" i tarp just tjära? Det har jag alltid trott)
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips