Tips på vandringsstavar önskas.

Hej.
Jag ska till Nepal och vandra i maj och är på jakt efter tips om bra vandringsstavar. De ska helst vara i kolfiber och ihopfällbara i z-form. Pris inte så viktigt, bättre att de är av bra kvalitet och sköna att vandra med. Jag är 162 cm lång.

Tips?

Mvh
Ulrika
 
Enda gången jag använt stavar var i Himalaya men de var ovärdeliga där så ska köpa sådana inför nästa Himalayaresa. Dessa lånade jag och tyckte om dom för att de kunde man fälla ihop till riktigt små så de blev lätta att frakta.

http://www.gipron.it/en/784-compact-135x4-125x4-2/

Tyvärr inte kolfiber och inte någon z-form? Men jag gillade att de kunde bli så korta så inga problem att få plats med dom i en väska när man skulle flyga eller liknande.

Mvh Johannes
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tackar för dessa tips.

@Glännman - ska kolla in dessa.
@ksell - jag kikade på dessa stavar faktiskt. Färgar de av sig? Såg en recension som sa att händerna blir svarta av handtagen.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Jag har olika vandringsstavar, dels 3-delade teleskopiska Black Diamond Trail Ergo Cork samt även Black Diamond Distance FLZ. Av dessa är den teleskopiska modeller betydligt stabilare och tål mer belastning än de vikbara. På längre vandringar i fjällen väljer jag Trail Ergo Cork 10 gånger av 10.
För vandring i stenig terräng rekommenderar jag aluminiumstavar som är stryktåligare än kolfiber som är betydligt känsligare för repor och slag som kan orsaka brott.

Väljer du teleskopiska stavar är ett tips att välja med "flicklock" stängning (som ex Black Diamond har) och inte twist lock stängning. Min hustru har ett par Gipron med twist lock stängning som vi nu har bytt ut till ett par BD Trail Woman. Gipron stavarna drev oss till vansinne då de dels sjönk ihop några cm per vandringsdag, dels var det stört omöjligt att vrida upp låsningen vid vissa tillfällen utan skinnhandskar för ökat grepp eller verktyg. Flick lock på BD stavarna har aldrig falerat.

Då du är 162cm lång kan du välja BD Trail Woman som kan expanderas till max 125cm. Dessa är även lite kortare i komprimerat tillstånd och på så sätt lättare att transportera.

Lite mer om stavar i denna tråd:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=75358
 

Kavring

Avslutat
www.alpkit.com hittar du mycket lätta kolfiberstavar i bra kvalitet och till ett bra pris. Med porto till Sverige får du hem paret för 6-700 kr. De väger bara 136gram/st och är av teleskopmodell.
 
Tack för alla tips. Har nu beställt ett par Black Diamond W's Trail Pro och är därmed redo för Nepal.

//Ulrika
 
Även jag vill tacka för den info som getts i tråden om pensionärspinnar! I mitt fall blev det ett par Black Diamond Trail Pro på 20% rabatt från Outnorth. Komplett med spetsskyddsklumparna i gummi... Nu behöver jag inte känna mig som en skogsskövlare med min björkslana längre. (Som iofs varit med under många år - men jag får allt fler sneda blickar när den kommer på tal ute längs vandringar...)

Kolfiber går bort automatiskt, jag har sett sånt avbrutet/uppsplittrat - och vill inte riskera att hamna på vassa sidan av ett sånt brott. Så jag valde TrailPro, och inte TrailErgo Cork, på grund av att det raka handtaget möjliggör att kompaktera stavarna till korta 63cm (istället för 73 cm). 63cm är i samma storleksordning som mitt teleskopspö (57cm) och min PORTEX bågsåg (65cm) som dom ska samsas med i Alaskans spötunnel...
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.