Tips på fjällnära boende (light)

Jag vill uppleva fjäll men tycker inte om att tillbringa timmar i bil. Har ni något tips på var jag kan åka då? (Bor i Karlstadtrakten.) Eftersom jag är ensam är inte tanken att jag ska ut på övernattningar, utan tanken är mer att jag vill boka en vecka i ett boende varifrån jag kan ta diverse dagsturer. Korta eller längre beroende på väder och vilja.
 
Ok, fulufjället är det sydligaste fjället i sverige. Där kan du bo i mörkrets stugby. Eller grövelsjön. Googla på dessa 2 så får du svar på alla frågor du kan tänka dig.
 
Jag instämmer med föregående talare; Norge är ett förtjänstfullt land att besöka med tanke på att våra sydligaste fjäll inte är mycket till berg.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips