Tillverka eget bälte med platt spänne- men var hittar jag platta spännen?

Jag vill hitta platta spännen att använda till ett bälte som funkar under en klättersele. Till en del friluftsmärkens byxor (north face, klättermusen etc) följer det med ett bälte, ofta plast, ofta platt. Jag har letat men inte kunnat hitta liknande spännen till bälten att köpa lösa. Någon som känner till problemet och hittat en lösning?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Naturkompaniet kanske?

Naturkompaniet brukar ha några spännen av alla de sorter. Beror iofs på vilken typ av spänne du behöver. Men de säljer sina för en 5-10 pengar styck.

/Kristoffer
 
För sisådär 30 år sen

skulle det vara Velcro överallt, så även bland bälten, mycket plattare kan det inte bli. Kardborreband heter det ju på modersmålet. Finns i sytillbehörsaffären i metervara.
//J
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.