Tidpunkt för fjällvandring

Hej,

Vi tänkte fjällvandra på Padjelantaleden i sommar, antingen under andra halvan av juni eller i augusti. Vad rekommenderar ni, med hänsyn till temperatur och mygg?

David
 
På den högre delen av padjelantakleden kanske man slippa mygg i slutet av Juni, men det kan fortfarande vara blött och i Tarra dalen är det nog mygg redan då. Och man riskerar också knott, som oftast bara förekommer tidigt under sommaren.

Senare delen av Augusti är nog det bästa, om det varit någon kall natt, det kan dock vara kallare.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Andra halvan av juni är det mycket snö kvar, därför skulle jag själv välja augusti helt klart! Myggen är knappast något problem då heller.
 
Bara för att vara tvärtom skulle jag påstå att det går bra att vandra i Padjelanta från mitten av juni, om man nu har skäl eller intressen som gör att man skulle vilja det. Själv är jag fågelskådare, så det är mitt skäl!

Tarradalen blir snöfri relativt fort, men det kan naturligtvis vara blött här och var. Uppe i själva Padjelanta kan en del snöfält ligga kvar och någon bro kanske inte har hunnit komma på plats. Men det är inga stora svårigheter i jämförelse med t ex Sarek.

Insekterna är naturligtvis på gång. Beror på hur långt våren har framskridit, samt på hur varmt/kallt det är i luften när man går. Om det är kyligt är det inga stora problem. Om det istället är varmt.... :-(

Om man inte har några särskilda skäl att välja juni, så håller jag med om att augusti bör vara mer behändigt.

Se gärna min artikel om senaste Padjelanta vandringen (i juni):

http://www.utsidan.se/cldoc/12813.htm

Lycka till! /Hans
 
Tack för alla svar! Som de nybörjare vi är skippar vi snön och siktar på augusti. Det ska bli en fantastiskt spännande upplevelse.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.