Thermarest Neo Air Uber Lite

Jag undrar om någon på Utsidan har erfarenhet av detta superlätta, uppblåsbara liggunderlag. Jag hittar inga inlägg alls om det på forumet.
R-värdet är lågt, men jag har tänkt att använda det endast sommartid. Jag har ett varmare och tyngre Thermarest-liggunderlag att använda resten av året.
 
Hej, jag använde det i small på ett par fjällturer förra sommaren, då tillsammans med 5mm cellplast. Upplevde att det var lätt och bekvämt, men ganska kass isolering. Inte bestämt mig hur jag ska göra till sommaren, om jag vill ha varmare eller inte
 
Jo jag har haft cirka - 10 och det går an. Men tyckt att kyla slår igenom även vid cirka +5. Vet inte riktigt var brytpunkten för att det ska kännas som fullgod isolering är, det beror ju på övriga sovsystemet med. Men jag upplever iaf en märkbar skillnad mot tex neoair xlite på sommarfjäll. Tror tom att mitt mammut alpine Ul mat kanske isolerar bättre. Men det kanske är dålig jämförelse i och med att de är så olika typ av underlag
 
Jag har neoair xlite xl, samt uberlite s och r. Men för sommarens lättviktspackning turer på fjäll lutar det mot att kombinera mammut alpine Ul. Mat med ett 120cm sarek gear 5mm och skippa luftmadrassen. Får se var det landar. Tror jag får ut mer isolering per vikt i cellplasten (utan att ha forskat i området)
 
Jag har neoair xlite xl, samt uberlite s och r. Men för sommarens lättviktspackning turer på fjäll lutar det mot att kombinera mammut alpine Ul. Mat med ett 120cm sarek gear 5mm och skippa luftmadrassen. Får se var det landar. Tror jag får ut mer isolering per vikt i cellplasten (utan att ha forskat i området)
Neo air xlite är en annan modell jag funderat på att inhandla. Den är billigare än Uber lite. Jag har även tittat på Sea to Summits Ultra Light.
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips