Therm-a-Rest NeoAir XTherm Regular

Är det någon här som har koll på vart man inhandlar ett Therm-a-Rest NeoAir XTherm Regular för ett bra pris??

och ni som äger ett sådant liggunderlag är ni nöjda med det??

/P
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Jag äger ett sedan 4 år. Det isolerar mycket bättre än ett cellplastliggunderlag. Hållbarheten är dock begränsad, men Thermarest har en begränsad livstidsgaranti. Jag har fått mitt liggunderlag utbytt 2 ggr. på de 4 åren.
Liggunderlaget är dock prassligt när den sovande vänder på sig etc. Kan vara ett problem om man sover med andra.
 
Varför en halvfärdig länk? Då är det bättre att skita i det :(

Länk till liggunderlaget på Prisjakt: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=1161944

Facinerande aggressivt svar! Härlig ton på forumet!

Liksom du är frågeställaren sannolikt kapabel att söka sig vidare själv. Om inte annat så kanske det är dags att lära sig det... :) Hjälp till självhjälp är bra! Dessutom, din länk fungerar idag, men vad tror du händer i morgon när PrisJakt förändrat sitt system för hur de bygger samman länkar?
 
Jag har också ett. Mina åsikter:

+ Lätt
+ Varmt vår, sommar och tidig höst. Från ca -5 och uppåt

- Prassligt

Har fått mitt utbytt eftersom den reflekterande ytan i underlaget "försvann" i kanterna. Se bilden. Tror det är fukten som ställer till det när jag blåser upp det med munnen.
Har skaffat en Pump sack. Hoppas detta håller längre än förra.

//B

Edit: Sorry, såg att TS ville ha åsikter om Xtherm. Jag har ett XLite.
 

Bilagor

  • P7084267 (2).jpg
    P7084267 (2).jpg
    33.5 KB · Visningar: 826
Har ni ett tips på annat alternativ på ett tre säsongs liggunderlag ?? som håller kylan borta ,prasselfritt och inte för smalt ,och lätt o inte skrymmande när den är ihop packad och gärna till bra pris;).
 
Facinerande aggressivt svar! Härlig ton på forumet!

Liksom du är frågeställaren sannolikt kapabel att söka sig vidare själv. Om inte annat så kanske det är dags att lära sig det... :) Hjälp till självhjälp är bra! Dessutom, din länk fungerar idag, men vad tror du händer i morgon när PrisJakt förändrat sitt system för hur de bygger samman länkar?

Om du misstänker att frågeställaren är kapabel att söka vidare själv, misstänker du inte då att frågeställaren känner till prisjakt.se?

Min länk fungerar så länge liggunderlaget finns till försäljning av någon butik som anlitar Prisjakt, och när liggunderlaget inte finns till försäljning mer, då är det inte lönt att söka efter det på Prisjakt ändå.

Det var absolut inget fascinerande aggressivt svar, det var förmodligen du som upplevde det så pga din egen skitlänk. Trevlig helg på dig och deppa nu inte ihop pga detta :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips