tejpade karbiner

Guest

Gäst
Lyxvariant

Jag har gjort en annan variant av märkning av min klätterutrustning. De flesta karbiner har på ryggens sida någon slags märkning insmidd. Det kan vara fabrikat eller något annat. Jag tar modellfärg typ Humbrol och en liten pensel och "duttar" i märkningen så att det som är försänkt blir rött. Det som man råkar "dutta" utanför kan man efter härdning ta bort med Autosol. Resultatet blir extremt prydligt och tåligt mot slitage, eftersom märkningen hamnar på en yta som ligger "under" den yta som utsätts för slitage. Solklart? Observera att klarrött är mitt patent, så ni får ta andra färger ;-)
/Mattias
 
Jag brukar fila hack i baksidan av karbinerna för att komma ihåg hur många fall och stenslag de tagit. 15 hack får plats, sen är det dags att köpa nytt :)
 
Humor

Även om jag aldrig klättrat, läser jag med glädje om alla fiffigheter med märkning. Har nog dragit fler gångar på munnen de senaste 2 veckorna om "karbinmärkning" än på övriga forum tillsammans på 1 år. Några fyndigheter finns dock på http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=10273 och på http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=12321

Är det någon som målar sina karbiner med kamouflagefärg, så att man aldrig hittar igen dom, och således slipper ta reda på sina grejer ?

Per Brune
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips