Tarp

Hej,

Jag har nästan alltid använt tält eller hängmatta när jag är ute men nu har suget efter en tarp blivit stort.

Jag avser inte använda den som ett tält utan mer som ett v format tak med öppna sidor, helt enkelt skydd för regn och ev vind om så behövs.

Första undran är vilken storlek man skall ha ? Räcker 3x3m eller blir den kort och det riskerar att komma in regn då ? Har ni någon rekommendation på en bra tarp?

Tack på förhand
 
Jag kör också med hängmatta, tält eller kåta men ville ha nåt enkelt skydd där man kan ligga och somna till eldens sprakande. Mitt nyförvärv är en Helsport Gapahuk som är ett vindskydd, men den går även att spänna upp som en vanlig tarp också om man vill.
https://youtu.be/fsP05bDzfZQ
 
Jag kör bara tarp: 3x3 m...o vi e fem pers som sover under den.
Väger 400 g, silnylon så d blir låg vikt per pers - plus tältpinnar o linor.
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips