Tålig långsked som inte böjer sig

Här en bild på den spork jag rekommenderade i mitt inlägg #27. Längd 16,5cm vilket räcker precis till de olika matpåsar jag använt. Vikt 16g.
snow peak titanium sport.jpg
 
Angående skeden i inlägg #36. Som påpekats tidigare är det sannolikt samma fabrik som gör alla dessa titanskedar med långt skaft och litet skedblad.

Thure
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Jag köpte en titansked för några år sedan som inte var blankpolerad. Jag upplevde det som oskönt. Det fixade jag med lite sandpapper (1200-1500 grit).
Jag hade samma upplevelse, tror det var Sea To Summits långsked i titan. Liksom inte munvänlig, rysningar nästan.
Medveten om att detta inte är en metallsked, det var iofs av betydelse i ursprungsfrågan, men denna gillar jag bättre: Kupilka Spork.
https://kupilka.fi/en/shop/kupilka-spork-225-3/
 
Jag kör Sea to Summits långa titansked. Den fungerar utmärkt för sitt syfte, har bra lutning på skedhuvudet och den håller. Efter att ha hållit på och trasslat med annat (mest plast) och ledsnat så köpte jag den skeden trots det högre priset och har inte ångrat mig sedan dess. Vissa saker kan få kosta så länge de fungerar som de ska och jag kan förvänta mig lång livslängd.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.