TÄltning vid SToren, Hurrungane

Tältning vid Storen, Hurrungane

Hej!
Drar upp till Norge om nån dag, jag och en polare ska bestiga lite toppar bland annat Storen, tänkte bara kolla om nån vet ifall det går att slå upp ett tält rund "hytta på bandet" eller om man till och med får sova inne i stugan?

Kan tänka mig att det är rätt så svårt att hitta en tillräckligt stor tältplats där runt från de bilder jag sett. Har ettt rätt så stort 3-mamnna tunneltält med extra stor absid(hilleberg Nammatj).

/Edvin
 
Senast ändrad:

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Det fins gott om fina tält platser i dalen neranför glaciären runt tindeklubbshytta men det bör gå att få upp ett tält någonsrans på bandet också, om inte annat så fins det gott om sten att förankra tältet med . Men tältar man i dalen så har man nära till vatten och slipper smälta snö. Det fins inget vatten uppe på bandet. VI sov i hytta på bandet efter att vi gjort skagastölstraversen. sov även där förra året innan vi gick upp på storen normalvägen. Fast det käns nog mer som en jordkällare än en stuga.

Gotur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips