Tälthjälp!!

Jag letar efter ett prisvärt (billigt) lätt tvåmanstält med möjligheten att få in två ryggsäckar under duk. Det räcker med tvåsäsonger då det mest handlar om lågland-skogsvandring och som mest en veckas användning i taget.

Tobias
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Prisvärt...

... är en defenitionsfråga.
Har själv nyligen köpt ett tvåmannstält av Jack Wolfskin, modell "Pocket Hotel" (vilket namn föresten!).

Detta är ett litet tunneltält med två bågar, två stora ingångar på långsidan med var sin liten absid med plats för en säck på vardera sida.

Liggytan är 225 cm lång och konisk bredd med 135 cm i den breda ändan och 115 cm i den smalare. Innerhöjd är sluttande från 95 cm till 50 cm.

Vikt är 2,5 kg (vägde det på vågen hemma och blev förvånad eftersom Jack Wolfskin uppgav 2,9 kg). bruttovikt (kanske för tyngre än vad du söker?).

Priset är 199 Euro.

Den enda stora nackdelen med det är att det är en utgående modell som slutade att tillverkas i slutet av 2001. MEN det går fortfarande att få tag på. Jag ringde runt till butikerna "Jack Wolfskin Store" i Tyskland och fick tag i mitt i Regensburg (för ett par veckor sedan bara).

Det lät på dem som om de hade några ex. kvar. Om inte annat kan du prova Köln. De hade också ett som inte hade blivit sålt.

Det finns säkert fler alternativ men jag tycker att detta verkade vettigt i förhållande till priset.

Du kan se Jack Wolfskin´s sortiment på deras hemsida http://www.wolfskin.de/

Tälten återfinns här:
http://www.wolfskin.de/eng/index_l.html

Välj Products/Onlinecatalogue/Equipment/Tents

Lycka till!
// Niklas
 
Eftersom det är skog du ska vara i skulle inte jag prioritera bort ett säkert myggskydd.
Jag skulle satsa på ett begagnat tunneltält från till exempel Haglöfs. Jag har själv ett Twin Peak som är ett 2,5-mans (gott om plats för 2) och väger drygt 3 kg (= medeltungt). Möjligen kunde ventilationen vara bättre.
Satsa på ett tält med riktigt rejäl ventilation, så slipper du sitta i en bastu när du måste fly myggen.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.