Tälta med halsfluss? Ej vandring

Hej,
Ska upp till Östersund, så kan räkna med temperaturer ned mot 0-4 grader nattetid.
Har halsfluss och precis börjat äta tikacillin.
Kommer bo i ett Nallo 3 GT, med en Marmot-säck som klarar -9C utan problem. Ingen vandring kommer ske (visste inte vilket forum).
Bör jag ta in på hotell, eller är det ofarligt att sova kallt med halsfluss?
 
Fråga den som skrev ut antibiotikan.

Mår du så pass bra att du VILL tälta trots halsflussen? När jag hade det var jag mer eller mindre död. Har tältat, inte med halsfluss, men med någon slags bautaförkylning och antagligen rejäl feber. Det var på en camping i Reykjavik men var ändå ett helvete.
 
Faktiskt ganska snäll halsfluss, men jag har generellt inte något mot att tälta heller. Har packat onödigt mycket sovsaker, så ska testa en natt. :)
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Stor risk för snöblandat regn också så se till att du kan hålla dig torr så funkar det säkert, trevlig tur.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips