Tälta i bergen kring Chamonix?

Halloj!

Vad jag förstått är det generellt inte OK att tälta hur som helst i bergen kring Chamonix. Om man gör det ändå kommer man att bli bortkörd/böta....?

Tanken var att tälta kring toppen av indexliften. Gissar att man inte är ensam om att vilja det :) Vad tror ni om det?

Vilken campingplats för tält rekomenderas i Chamonix? Vi kommer att klättra långa turer på lite lägre höjd framförallt i Lìndex området men åker säkert upp mot Aiugille Midi också.

/Johan
 
Just Aig Rouge är paradoxalt med tanke på skidsystemet, naturreservat och helt förbjudet att tälta i. I synnerhet kring Index riskerar ni inte bara att bli bortkörda och bötfällda, utan även en rejäl mycket osvensk utskällning/informationsdelgivande.

Varför tälta när det finns bergshytta? Bekvämare och mindre packning.

På Aig du Midi-sidan så har det blivit populärt att tälta på Col du Midi trots att det inte egentligen inte är tillåtet. Möjligen kan man hävda nödbivack (tält uppe mellan skymning och gryning), på grund av att det inte bara är att traska ner till dalen om vädret blir dåligt.
 
Tanken med att bo i bergen är att kunna starta klättringen innan första liften. Så att man minskar risken att hamna i kö. Samt att slippa betala flera liftåkningar eftersom det mest sannolikt blir flera klättringar i samma område.
Annars blir det camping nere i byn. Några rekomendationer där?
 
På Col du Midi var det väl en 20-30 tält innan det dåliga vädret kom in för några veckor sen, i förrgår var det runt 5 där. Brukar vara ett gäng som sover inne på Aiguilli'du'midi stationen också, antingen folk som har missat sista liften eller som vill starta tidigt. Dock så har jag pratat med folk som blivit utslängda därifrån och nästan blivit det själv också(vi hängde utanför istället i några timmar tills vakterna gått och lagt sig).

Vad det gäller AIguille Rouges så sträcker sig inte naturreservatet ändå fram till Index, så där omkring borde det vara tillåtet. När jag har tältat där så har vi ändå hållit låg profil, slagit upp tältet sent, tagit ner det tidigt etc etc.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips