Tält för paddling

Salewa

Vi har Salewa Lillehammer och har varit mer än nöjda med tältet redan tre säsonger. Den är lätt rest, tålig (barnen har haft det på läger en vecka), vattentät och har bra ventilation. Vår tält behöver dock 4 pinnar för att stå upp.

Utelivet här i Linköping brukar ha tältutställning under ett par dagar i maj (tror jag). Då får man krypa in och klämma och känna olika tillverkares olika typer av tält.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
salewa

PK Neelix; sa:
Salewa Micra verkar mycket intressant, men jag har aldrig hört talans om Salewa. Fler som har erfarenheter av modellen eller av andra Salewaprodukter?
Någon som vet ifall det går att se och känna på tältet någonstans?
aDD NATURE COM HAR EN DEL SALEWA PRODUKTER, O HAR MICRA KOLA DÄR ETT KLART PRISVÄRT ALTERNATIV
 
Fjällräven

Komfort = sitthöjd + möjlighet att laga mat i tältet utan att behöva rulla ihop liggunderlag och sovsäck.

Vårt val blev fjällräven Akka 3-pers, utrymme för all utrustning för två i tältet, lätt att hänga saker på tork också, jätteskönt vid busväder.

Är det någon som har provat att använda klätterkilar i stället för tältpinnar när man ligger på berg?
 
HB Unna:
+ Självstagande, bra takhöjd
- Ingen absid att tala om [/QUOTE]
...dessutom så är det knepigt att vara två, för att inte säga tre(!), i ett Unna... ;) [/QUOTE]

De kan ju ha varsitt tält ;) [/QUOTE]

HB: s UNNA är det bästa tältet vid camping på klippor då ytan som krävs är minimalt, och som sagt, UNNA är helt självstagande.
Det går dessutom alldeles utmärkt bra att vara två i ett UNNA, tre om det kniper och är av nöden.

Har tidigare erfarenheter av ett Genius men kan ej rekommendera detta tält då det är ett eländes elände att resa detta tält, en djädrans massa kadborre i yttertältet som ska greppa om tältpinnarna.
Nej, stångkanaler som på UNNA är att föredra, UNNA är rest på några minuter, med ett GENIUS tar det en evighet framför allt om man är ensam och det blåser det allra minsta.

mvh Laten
 
Re: Fjällräven

Havskatten; sa:
Är det någon som har provat att använda klätterkilar i stället för tältpinnar när man ligger på berg?
Ja det fungerar alldeles utmärkt med klätterkilar istället för tältpinnar. Lägg en tung sten på kilen och du får utmärkt fäste och friktion. Hur du fäster kilen i tältet varierar lite beroende på modell av tält.
/Hans
 
Sniktält?

kanske man kan kalla det, men jag har ett tält från Stadion jag tror det hette Hexagon det verkar inte finnas längre men det finns ett som heter
Everest Flexible 3 det verkar på bilden vara väldigt lika.

Specifikationer

Myggnät.
Vattentäthet, yttertält i 3000 mm vattenpelare.
Förvaringsnät i mesh i taket.
Tejpade sömmar.
Förvaringsficka.
3-manna.

Teknisk information

Yttertält och innertält: Polyesterväv 190 T, 3000 mm
Golv: Vattentät polyester Oxford
Bågar: 3 st 8,5 mm i Alloy
Yttermått: 320 x 230 x 130 cm Innermått: 210 x 290 x 120 cm
Vikt: 5000 g
Förvaringsväska: 49 x 18 x 17,5 cm
Självstagande hexagon
Säsong: Vår/sommar/höst
Användningsområde: Vandring och kajak

1499:-
Kan kanske vara ett alternativ

Classe
 
tält

Hej!

Jag har ett Hilleberg Niak, dvs ett tvåmans kupoltält med två bågar som är självstagande, och en absid (inte två) som behöver lite staghjälp, en sten eller tyngd duger gott, eller om man får ner en tältpinne.

Gott om plats för två invändigt, betydligt nättare och lättare att bära och få med sig än Staika. OK, lite mindre plats i absiderna, men när man paddlar kan man ju förvara regnskyddat i kajaken under natten. När man bär uppskattar man den låga vikten!

En väldig fördel med Hilleberg är att om man råkar ha sönder det (T ex lägga skrovliga stenar uppe på duken)så skickar man tillbaks tältet till dem så lagar de det proffsigt till ett mycket humant pris, pröva det med något annat märke!

MVH Boel
 
Taurus

Jag har ett Vaude Taurus II. Och det är ju någon form av "hybrid", det är ju inget riktigt kupoltält så det är ju inte riktigt självstagande. Man BÖR ha ett par pinnar att spänna ut sovytans golv och tak/väggar med, annars saggar det ner mycket och blir väldigt trångt inuti. Och blött ifall det regnar.

Annars tycker jag det är ett bra tält, hyfsat pris och acceptabel vikt. Inte mycket till absid, dock. Man måste tänka på lutningen på tvärbågen när man sätter upp det.

PS. Jag har testat med kilar istf pinnar, funkar utmärkt! Lite pyssel att spänna upp linorna bara. Får ta lite, lite i taget på varje lina, annars vandrar ju hela tältet iväg.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips