Tält för 2 eller 3 pers

Vilket tält tycker ni är lämpligast vid ovanstående påstående?

  • Kaitum 2GT

    Röster: 7 43.8%
  • Kaitum 3GT

    Röster: 7 43.8%
  • Tält för en person

    Röster: 2 12.5%

  • Totala väljare
    16
  • Enkät stängd .
Hej

2 pers, fjällvandring, 1 tält.......

Hilleberg Kaitum 2GT eller 3GT?

Antar det är sommar då du nämner vandring. Det där kommer att handla om viljan att bära lite extra för att få lite lyxigare med utrymme. Jag hade nog gått på 3GT då det skulle öppna upp för möjligheter vintertid lite bättre. Men visst, 2GT är aningen lättare. Och aningen billigare men i den prisklassen kanske det inte ska avgöra med strax under 1000:-.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
vi valde annan modell men 3GT, klart värt extra vikten med mycket mer komfort.. kör lätt 2 manna kupol när jag är ensam..
 
enmannatält

Intressant att se att det är en person som i omröstningen tycker att man ska välja ett 1-manna-tält och klämma in 2 personer med full packning. =P
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Eftersom du skrivit vandring så skall det bäras, lättast väger minst även med vatten i. därav föreslås 2 manna utan GT, vill ni ha mer utrymme under tak föreslås i stället förläng med tarptak.
Baserat på bärerfarenhet samt nyttjande.
 
Eftersom du skrivit vandring så skall det bäras, lättast väger minst även med vatten i. därav föreslås 2 manna utan GT, vill ni ha mer utrymme under tak föreslås i stället förläng med tarptak.
Baserat på bärerfarenhet samt nyttjande.
Men en pressenning måste man ju också hålla uppe med något om man vill ha ett tak istället för en lutande vägg, och då behöver man en båge eller tältpinne av något slag. Och den väger förmodligen inte särskilt mycket mindre än den extra bågen i ett GT-tält (och pressenningen väger förmodligen inte mycket mindre än den extra duken i ett GT-tält).

Personligen så har jag inget stort behov av extra takutrymme så jag skulle inte välja varken pressenning eller GT-tält, men om man vill ha en stor absid så tror jag att det är smidigare med en som hänger ihop med resten av tältet.
 
Tremanna utan GT är mitt förslag! Det blir billigare o lättare än tvåmanna med GT, gott om plats med möjlighet för en sovplats extra.
 
Kommer ni alltid vara max 2st?

Jag har ett 2pers fjällräven med extra stor absid (jag antar att det motsvarar ett kaitum 2GT).
Finns gott om plats att sova, och även med två stora ryggsäckar i absiden kan man laga mat eller klämma in ett par vänner på kortspel.

Jag tänkte först köpa ett 3pers, men varför betala mer och bära mer när det räcker med ett 2pers?


Slutsats: Kommer ni inte vara fler än två, köp 2GT. Det är mitt tips.
 
Jag har ett Nammatj 3, ej GT, själv och tycker att det är kanon för två pers och en hund. Visst hade GT-absid okså varit trevligt men det funkar helt klart bra ändå. Vinterturar inte, då bor jag och jaktkompisen i kåta :)
 
Köp ett Nallo. Vi är 2 + en bäbis. Nallo 4 GT på 3,3 kg är banne mig inte mycket och komforten är suverän. VIsst funkar ett litet utan absid bra på sommaren i fint väder men regnar det eller man har en vilodag blir det snabbt trångt. Vi har också ett Fjällräven Akka 2 och vi får inte plats 2 personer (utan bäbis) i det utan att sovsäckarna ligger emot duken och all packning måste bo i absiden.

3,3/2= 1,65 kg/person med så hög komfort är UL deluxe.

PS ett tvåmannatält med avsmalnande fotända klarar inte 2 st expedmattor i bredd. De måste ligga omlott men ytterligare försämrad komfort och minskat avstånd till tältduken för fötterna.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.