Sylarna

Juventus88; sa:
Henrik!

Gick ni från Storulvån över Lillulvån (bro??) mot Spåijme och sedan till Sylastationen på vägen ut? Isåfall, hur såg vattenläget ut där och hra du någon uppfattning om hur Sylälven såg ut?

Johan

Johan,

Ja, det var den vägen vi gick. Vi gick dock inte fram till själva sylstationen utan stannade vid Gamla Sylen rastskydd innan vi fortsatte mot enkälen. Fram mot rastskydded var det inga problem att gå. Broarna vid lill-ulvån och den över vattnet från långtjärnen låg ute och det var inga problem med dem. Kan inte svara för bron vid sylstationen då vi som sagt inte gick upp dit, dock kan jag säga att det var ordentlig fart på sylävlen, inte så att den svämmade över fåran, men det var rejäl fart på vattnet. Där vi stod, ungefär i höjd med Gamla Sylen rastskydd skulle ett vad vara omöjligt.
 
Sylälven bör kunna gå att gå över vid snöbroar som finns i höjd med Borgen, ungf på 1100 meters nivån

Annars är det möjligt att

1. Det är kallt nån dag och sylälven blir vadbar på "rätt" ställe
2. Bron är utlagd, den borde väl bli det snart.

Över kommer man alltid, men man kanske inte vill knata ända upp till Tempeldalen.
 
Precis vid den här tiden förra året skedde samma sak först värmebölja och sen snöfall, iofs var det bara på fjället som det föll snö. Men lite intressant är sammanträffandet!

Det ska vara lite ruskväder, annars är det inte en svensk sommar :)
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
http://www.meac.se/sub_2/helags/wind.asp

Läget just nu vid Helags kan man se här (temp. fungerar ej)
Verkar vara lite snöigt för tidiga vandrare!!!!


helags.jpg




[Ändrat av tassemark 2007-06-15 kl 11:11]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips