Sylarna

Juventus88; sa:
Henrik!

Gick ni från Storulvån över Lillulvån (bro??) mot Spåijme och sedan till Sylastationen på vägen ut? Isåfall, hur såg vattenläget ut där och hra du någon uppfattning om hur Sylälven såg ut?

Johan

Johan,

Ja, det var den vägen vi gick. Vi gick dock inte fram till själva sylstationen utan stannade vid Gamla Sylen rastskydd innan vi fortsatte mot enkälen. Fram mot rastskydded var det inga problem att gå. Broarna vid lill-ulvån och den över vattnet från långtjärnen låg ute och det var inga problem med dem. Kan inte svara för bron vid sylstationen då vi som sagt inte gick upp dit, dock kan jag säga att det var ordentlig fart på sylävlen, inte så att den svämmade över fåran, men det var rejäl fart på vattnet. Där vi stod, ungefär i höjd med Gamla Sylen rastskydd skulle ett vad vara omöjligt.
 
Sylälven bör kunna gå att gå över vid snöbroar som finns i höjd med Borgen, ungf på 1100 meters nivån

Annars är det möjligt att

1. Det är kallt nån dag och sylälven blir vadbar på "rätt" ställe
2. Bron är utlagd, den borde väl bli det snart.

Över kommer man alltid, men man kanske inte vill knata ända upp till Tempeldalen.
 
Precis vid den här tiden förra året skedde samma sak först värmebölja och sen snöfall, iofs var det bara på fjället som det föll snö. Men lite intressant är sammanträffandet!

Det ska vara lite ruskväder, annars är det inte en svensk sommar :)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
http://www.meac.se/sub_2/helags/wind.asp

Läget just nu vid Helags kan man se här (temp. fungerar ej)
Verkar vara lite snöigt för tidiga vandrare!!!!


helags.jpg




[Ändrat av tassemark 2007-06-15 kl 11:11]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips