Sven Yrvinds hemsida??

Minns jag rätt, och det står kanske på siten, så la han ner långfärdsprojektet med minibåten. Kom väl fram till att det inte skulle funka. Skulle bygga nån slags katamaran istället tror jag, i samarbete med nåt komposit-företag. Vet inte hur mycket seglande han gör lokalt, men konstruerandet verkar vara ett mer primärt intresse än världsseglatser, åtminstone på senare år.
 
Han är cool, Yrvind. Kolla bilderna där han morsar på Knugen. Han tog på sig finaste landgångsstassen och gick på fest. Det spelar inte så stor roll att han inte seglar så mycket numera, han är en hjälte ändå!

//A
 
Nytt båtprojekt för Sven Yrvind

http://www.yrvind.com/nextboat.html

I samarbete/starkt inspirerad av Matt Laydens mikrokryssare, ny design från Sven Yrvind.

5 meter lång denna gång, minimalt djupgående, väldigt lätt kan man gissa..

nextboat11.jpg


Hoppas projektet når i hamn och ut på havet! :)
 
Hur gick det

med Vegaseglatsen han skulle ut på förra året? Det finns svar i form av bilder och blogg på hemsidan. Sven Yrvind mönstrade av i december 2007 i Florida.

Det här projektet med nya 5-metersbåten är offensivt. Nonstop från Bodö och runda Kap Horn från öster till väster till målet i Valdivia Chile, distans över 12 000 sjömil. Troligen 6 månader utan att gå iland.

Thure
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips